Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Oferta dydaktyczna dla przedszkoli

Dane podstawowe:

Koszt: 6 zł/45 minut - prelekcja i oprowadzenie po muzeum

10 zł - prelekcja plus warsztaty - 90 - 120 minut w zależności od liczebności grupy i wyboru ścieżki zajęciowej

Gry i zabawy terenowe - 10 zł od uczestnika - 120 minut

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 9.00- 14.00. 

Prelekcje

Kim jest muzealnik - czy to nobliwa osoba z siwą brodą? Jakie funkcje pełni muzeum i co to za miejsce - odpowiadamy na te i inne pytania. (wszystkie grupy wiekowe)

Warsztaty:

1.Zakodowana historia - spotkanie z ozobotami (6-7 lat - najstarsza grupa, klasa "0")

Historia miasta Limanowa ukryta w kolorowym kodzie.

  1. Lalki z gałganków - motanki (6-7 lat - najstarsza grupa, klasa "0")

Pradawne słowiańskie lalki motanki były formą talizmanu. Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. Dziś dla naszego pokolenia ważna jest też idea przetwarzania i nadawania tkaninom nowego życia.

  1. Wielka księga szyfrów - poznaj narzędzia do szyfrowania ukrytych wiadomości

 (7 lat- klasa "0")

Do przeprowadzenia zajęć potrzebna jest podstawowa znajomość liter i czytania. 

  1. Marzanna i inne zwyczaje wiosenne

Kiedy zima jest długa i mroźna wszyscy zaczynamy w końcu tęsknić za wiosną. Czy można ją jakoś zaprosić? Na pewno najpierw trzeba wykonać Marzannę, żeby przegonić zimę! Uczestnicy zajęć zrobią wspólnie klasową Marzannę i dowiedzą się, jakie były inne zwyczaje wiosenne w Beskidach.

Gry i zabawy terenowe

Odbywają się przy dobrej pogodzie w paku miejskim lub przy ścieżce zdrowia ul. Kusocińskiego.

1.Gra w parku - Na tropie Tajemnicy - poszukiwania zbójnickiego skarbu

Dzieci wraz z opiekunami zostają podzielone na mniejsze grupy w zależności od ilości opiekunów, zostają rozdane karty gry. Instruktor  - pracownik Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej jest moderatorem gry. Uczestnicy rozwiązują zadania poruszając się po wyznaczonym terenie, szukają wskazówek, wykonują zadania fizyczne, plastyczne itp. dzięki czemu zdobywają punkty. Gra rozgrywa się wyłącznie na terenie Miejskiego Parku. Po wcześniejszym ustaleniu istnieje możliwość rozpalenia ogniska i pieczenia kiełbasek w miejscu grillowym.

 

  1. Gra terenowa na bulwarach - Łąkowe biuro śledcze

Bulwary to idealnie miejsce w miejskiej dżungli do zapoznania się z przyrodą.

Na wiosnę eksploduje przyroda, rośliny i zwierzęta budzą się do życia. Gra polega na poszukiwaniu wskazówek i rozwiązywaniu przyrodniczych zagadek. Prowadzi ją pracownik Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej z wykształcenia Przyrodnik. dzieci mają za zadanie rozwikłanie jednej większej przyrodniczej sprawy, konwencja zabawy jest utrzymana w klimacie śledztwa.

 

Prosimy o kontakt pod numerem: 18 337 20 42 w celu rezerwacji terminów, omówienia przebiegu zajęć i wycieczek oraz gdy się państwu nasuną jakieś pytania odnośnie oferty.  Termin na zajęcia najlepiej zarezerwować z dwu tygodniowym wyprzedzeniem.