Mecenasi muzeum

Muzeum Limanowa > Mecenasi muzeum

Mecenasi Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej

Tytuł nadawany od 2014 roku osobom, które przekazały w darowiźnie bezcenne kolekcje gromadzone przez całe życie. Dotychczas tytuł ten przyznano 3 osobom.

Gzregorz Joniec

Urodził się w 1923 r., w Krakowie, syn Jana Jońca i Zofii z domu Śliwa, bratanek ks. płk Józefa Jońca. Wywodzi się z limanowskiej rodziny odznaczającej się głębokim patriotyzmem. Ojciec i stryj brali udział w walkach z bolszewicką Rosją w roku 1920. Mieszkał w Limanowej w latach 1929-1939, gdzie jego ojciec prowadził pierwszą w Limanowej linię autobusów do Krakowa. Należał w tym czasie do limanowskiego hufca harcerzy im. Tadeusza Kościuszki. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Limanowej uczęszczał do gimnazjum ojców Pijarów w Krakowie. Jego edukację przerwała wojna w 1939 r. Ojciec został aresztowany i w 1943 r. zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Matka była również prześladowana przez gestapo. Sam walczył z okupantem niemieckim przez współpracę z odziałem Zygmunta Jońca 1 PSP AK. Wykonywał z ukrycia niezwykle niebezpieczne zdjęcia z egzekucji dokonywanej przez Niemców za co groziła kara śmierci. Po wojnie udał się do Krakowa, gdzie w 1946 r. zdał maturę i podjął studia na Wydziale Lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1952 r. Początkowo był lekarzem wojskowym. W 1957 roku podjął pracę w I Uniwersyteckiej Klinice Ginekologiczno-Położniczej w Krakowie. Po nostryfikacji dyplomu pracował w Wiedniu w Ignatz Semmelweis Frauenklinik, a potem w tamtejszej Klinice Uniwersyteckiej. Wiedeń „otworzył mu okno na świat”, stąd zaczął podróżować najpierw po Europie a potem po całym świecie. Liczne podróże inspirowały go do stworzenia swojej bogatej kolekcji dewizek. W 1968 roku powrócił do Polski i do emerytury w 1988 r. pracował jako ginekolog w różnych przychodniach krakowskich. Przez wiele lat aktywnie działał z Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polski i Byłych więźniów Politycznych, gdzie otrzymał odznakę za zasługi. W 2012 roku otrzymał tytuł i medal „Za zasługi dla miasta Limanowa”.
Doktor Grzegorz Joniec przekazał dla Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej niezwykłą kolekcję dewizek. Wystawę otwarto w maju tego roku. Był to niezwykły i niepowtarzalny dar dla limanowskiego muzeum, którego nie można podziwiać nigdzie indziej w Polsce, czy nawet w tej części Europy. Podobna o wiele mniejsza kolekcja znajduje się w muzeum w Wiedniu.

Jan Dutka

Limanowski pasjonat fotografii, laureat licznych nagród fotograficznych, specjalizuje się w fotografii czarno-białej. Zajmuje się fotografią od prawie 40-stu lat.

Przekazał do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej zabytkową pracownię fotograficzną /ciemnię/. Pracownia składa się z kompletu urządzeń, które są potrzebne aby ręcznie wykonać fotografie czarno-białe i kolorowe, są wśród nich rzutniki, kuwety, lampy ciemniowe, suszarki i wszystko to co jest niezbędne do wykonania odbitek. Dzięki temu darmowi zwiedzający muzeum, a zwłaszcza młodzież może zapoznać się w wnętrzem dawnej ciemni fotograficznej, poznać tajniki powstawania fotografii oraz obejrzeć slajdy ze starego wyświetlacza.

Podczas uroczystości przyjęcia eksponatów Jan Dutka został nagrodzony tytułem Mecenasa Kultury.

Marek Sosenko

Polski antykwariusz, kolekcjoner i autor książek mieszkający w Krakowie. Specjalizuje się w filokartystyce oraz zbieraniu starych zabawek. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury.

Od 1991 roku prowadzi w Krakowie antykwariat. Początkowo mieścił się w Podgórzu, po pięciu latach przeniósł się na plac Dominikański, a od 2011 roku znajduje się przy Rynku Głównym.

Jego kolekcja w 2011 roku liczyła m.in. około 40 000 zabawek (które zbiera od 1977 roku), 700 000 pocztówek i 2 miliony guzików. W jego zbiorach znajduje się m.in. szopka królowej Bony, która należała także do Aleksandra Fredry. Przedmioty z jego zbiorów wypożyczane są na potrzeby filmów; służyły jako rekwizyty m.in. w Liście Schindlera Stevena Spielberga. Nazywany królem kolekcjonerów w Polsce. Członek Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

W 2017 roku przekazał do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej zabytki, w których skład wchodzą instrumenty i przyrządy apteczne.

W czasie oficjalnego otwarcia wystawy „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu” 25 sierpnia 2017 r. Marek Sosenko został uhonorowany tytułem Mecenasa Muzeum.

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by