Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Edukacja

"MAŁE SKRYPTORIUM" - WARSZTATY Z KALIGRAFII I ILUMINATORSTWA

SAM_2311

Zajęcia odbywają się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej (Park Miejski). Warsztaty są prowadzone przez panią kustosz Lidię Marek-Jurkowską, która od lat ćwiczy kaligrafię i iluminatorstwo. Pani Lidia posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć edukacyjnych o tej tematyce. Muzeum dysponuje odpowiednim sprzętem, materiałami oraz zabezpieczeniami do przeprowadzenia zajęć.

Spotkania:
Terminy: każdy piątek miesiąca:  od godz. 16.00 – 18.00
    I i III piątek – kaligrafia;
    II i IV – iluminatorstwo;

Plan warsztatów:
Kaligrafia – poznajemy i ćwiczymy kroje średniowiecznych pism (uncjała, półuncjała irlandzka, gotycka textura – do wyboru).
Iluminatorstwo (z łac. illuminare - ozdabiać, rozświetlać) - co drugi piątek  poświęcamy elementom iluminatorskim, aby wykonać ozdobny inicjał, który stanie się pięknym zwieńczeniem naszej pracy kaligraficznej lub samodzielnym dziełem iluminatorskim.
Pomocą w  pracach kaligraficznych są  wzorniki opracowane przez krakowskiego kaligrafa i założyciela Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, Pana Grzegorza Barasińskiego,
a także  karty średniowiecznych manuskryptów (skany).  
Warsztaty są przeznaczone dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych. Zapraszamy osoby dorosłe i dzieci powyżej 10 roku życia.  
Warsztaty nie są zwartym cyklem i naukę można rozpocząć w dowolnie wybrany piątek.
Ilość miejsc na zajęcia w danym dniu ograniczona – do 8 osób!

Zajęcia na zamówienie dla grup zorganizowanych:

Dla zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania warsztatów kaligrafii i iluminatorstwa w innym terminie (do uzgodnienia).
Kilka słów  historii ...
     Kaligrafia łacińska i jej techniki, poznawane na naszych warsztatach,  wiążą się z ewolucją alfabetu łacińskiego, którego pierwsze elementy pojawiły się ok. roku 600 p.n.e. Pismo to kształtuje się i zmienia, przybierając podstawowe formy, od kapitały rzymskiej
(I w. p.n.e.),  poprzez uncjałę, pismo karolińskie, gotyckie, humanistyczne aż do wieku XVIII, kiedy to rozpowszechniło się pismo angielskie. Nauka kaligrafii była podstawowym przedmiotem w szkołach, mającym doskonalić pismo odręczne a także kształtować charakter i cierpliwość. W polskich szkołach przedmiot ten był elementem nauczania początkowego do roku ok.1960.
     Kaligrafia w potocznym rozumieniu oznacza  sztukę pięknego pisania, często zdobionego artystycznie . Polega na odręcznym, bardzo starannym kształtowaniu linii i form liter,tak, aby pismo zwracało uwagę swoim kunsztem i regularnością. Wymaga także zachowania wielu rządzących nią wewnętrznych reguł. Kaligrafia jest dziedziną
z pogranicza rzemiosła i sztuki.

Cel warsztatów:

 Każdy może poznać techniki kreślenia liter z zachowaniem harmonii stylu i odpowiednich proporcji, z czasem zaś wykreować swój własny odważny i fantazyjny styl, który, prosty zapis słów, przekształci w małe dzieło sztuki piśmienniczej.
Uprawianie kaligrafii i iluminatorstwa, daje ogromną satysfakcję
z opanowania umiejętności pięknego kształtowania pisma, dyscyplinuje i uczy myślenia, angażuje wszystkie zmysły człowieka, ale także relaksuje i jest  zabawą, dzięki której możemy sprawić radość innym, wręczając rozświetlone złotem małe ... dzieło sztuki.

Cena:
10 zł/os za 1 zajęcia + zakup piórka do pisania na pierwszych zajęciach


"SPOTKANIE Z WITRAŻEM" - WARSZTATY TWORZENIA SZKLANYCH WITRAŻY DLA DZIECI I DOROSŁYCH


DSC00213

Zajęcia odbywają się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej (Park Miejski). Warsztaty są prowadzone przez pracowników muzeum, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu witraży oraz pracy także z najmłodszymi. Muzeum dysponuje odpowiednim sprzętem, materiałami oraz zabezpieczeniami do przeprowadzenia zajęć.

Spotkania cykliczne:
Termin: każda sobota od 9.00 – ok. 11.30!
Zajęcia odbywać się będą w formie 2-tygodniowych cykli ( 2 następujące po sobie soboty). Czas trwania jednego spotkania to ok. 2 do 2,5 godziny. Po ukończeniu cyklu złożonego z 2 spotkań kursant tworzy jeden witraż, ktory staje się jego własnościa. Każdy cykl uczy innej formy witrażowej ozdoby.
Plan warsztatów:
dzień I
•    zapoznanie się z historią i metodą tworzenia witraży,
•    zapoznanie się z narzędziami (nóż do szkła, łamacz, szlifierka, lutownica)
•    przystąpienie do zajęć praktycznych
dzień II
•    zajęcia praktyczne
•    ukończenie witrażu

Zajęcia na zamówienie dla grup zorganizowanych:
Dla  zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania warsztatów tworzenia szklanych witraży w ciągu 1 lub 2 spotkań w dogodnym terminie. Plan warsztatów jest podobny jak w warsztatach cyklicznych, z możliwością połączenia zajęć w ciągu jednego spotkania.

Krótka historia witraża …
Od starożytności rozwijało się rzemiosło szklarskie. Zdobienie okien kolorowymi szkłami dotarło do nas z krajów arabskich w średniowieczu. Pojawiła się także profesja szklarzy – witrażystów. Początkowo trudnili się tym mnisi, a potem świeccy rzemieślnicy. Znanymi witrażystami byli m.in. Albrecht Dürer, Hans Holbein, Louis Comfort Tiffany, Józef Mehofer czy Stanisław Wyspiański. Technika wykonywania witraży związana była ze zdobieniem kościołów i kaplic. Tajemniczy blask różnobarwnych szkieł podkreślał ich podniosłość. Witrażami zdobiono także herby szlacheckie, godła cechów rzemieślniczych. Wytwarzanie witraży przez setki lat było wielkim kunsztem artystycznym. Jednak z czasem był zastępowany przez prostszą technikę malowania na szkle. Pod koniec XIX i w XX wieku  nastąpił renesans tej sztuki z zastosowaniem nowoczesnej estetyki.

Jak stworzyć samodzielnie witraż?
Po wyborze i narysowaniu wzoru na kartce, nanosimy go na szkło odrysowując brzegi markerem. Następnie przystępujemy do łamania szkła, aby uzyskać pojedyńcze elementy. Części witrażu szlifujemy żeby uzyskać docelowy kształt. Następnie czyścimy szkło z ewentualnych resztek markera, suszymy i obklejamy brzegi taśmą miedzianą. Tak przygotowane kawałki szkła smarujemy płynem do lutowania i lutujemy. Ostatnią czynnością jest umycie gotowego witrażu wodą.

Cel zajęć:
W trakcie zajęć uczestnicy uczą się przygotować własnoręcznie witrażyk, który stanowi ciekawą formę ozdoby lub może być ciekawym i unikalnym prezentem dla bliskiej osoby. Poziom tworzonych witraży jest dostosowany do wieku uczestników. Uczestnicy rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne i uczą się cierpliwości.

Cena:
20 zł/osoba za 2 spotkania (2 x 10zł)

Lekcje muzealne :

  1. Co to jest? MUZEUM – ZABYTEK – DZIEDZICTWO KULTUROWE”

zajęcia adresowane dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ukazują jaką rolę pełni muzeum. Jakie zbiory są w nim gromadzone? Czym jest zabytek oraz jakie zabytki występują w naszym regionie? Czym jest dziedzictwo kulturowe i w jaki sposób można je zachowywać? – Prowadzący: Magdalena Urbaniec. Cena: 6 zł/os.

  1. O dawnych pismach słów kilka”

zajęcia adresowane dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich lub dla dorosłych.. Czas trwania: ok. 45 min. Lekcja muzealna poświęcona historii pisma (od KAPITAŁY romańskiej do kursywy angielskiej), wzbogacona prezentacją multimedialną oraz pokazem kaligraficznym różnych rodzajów dawnych pism. Uczniowie poznają jak pisze się ptasim piórem, dotykają pergaminu, próbują pisać ostrą lub skośną stalówką i atramentem, obejrzą archiwalia ze zbiorów Muzeum prezentujące odręczne pismo XIX - wieczne. Prowadzący: Lidia Marek-Jurkowska. Cena: 6 zł/os.

  1. W co wierzyli nasi dziadowie? – ludowe wierzenia z obszaru Ziemi Limanowskiej”

zajęcia adresowane dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych 
i ponadgimnazjalnych. Czas trwania: ok. 45-60 min. Prezentacja obejmuje dawne wyobrażenia świata, czasu, nieba, ziemi, gór, zwyczaje magiczne i obrzędy religijne związane z pracą w polu, na pastwiskach i w lesie. Uczestnicy dowiedzą się kim byli dla naszych przodków istoty nadprzyrodzone: płanetnicy, strzygonie, wieszczyce, przypołudnice, boginki, choboty. Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej w ramach zajęć praktycznych wybierają postać do namalowania. Starsi uczestnicy zapoznają się z muzealnymi eksponatami mającymi związek z dawnymi wierzeniami ludowymi. Prowadzący: Magdalena Urbaniec. Cena: 6 zł/os.

  1. Strój ludowy w naszym regionie”

zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych lub dla dorosłych. Czas trwania: 45 min. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z grupami etnograficznymi w regionie limanowskim (Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie, Zagórzanie i Górale Biali). Prezentacja multimedialna ukazuje dawne zdjęcia, obrazy 
i szkice ukazujące mieszkańców regionu w strojach codziennych i odświętnych. Ponadto zapoznają się z oryginalnymi strojami znajdującymi się w zbiorach muzeum. Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach poświęconych jednej wybranej grupie etnograficznej lub opisujących wszystkie. Prowadzący: Magdalena Urbaniec. Cena 6 zł/os.

  1. Historia plakatu i reklamy”

zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych 
i ponadgimnazjalnych lub dla dorosłych. Czas trwania: 45 lub 90 min. Zajęcia są poświęcone znaczeniu reklamy i plakatu na przestrzeni wieków, od starożytności po współczesność. Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia dawnych szyldów z symbolami produktów, pierwszych ulotek, reklam gazetowych, plakatów, afiszy propagandowych, pierwszych reklam telewizyjnych. Czas trwania zajęć zależy od potrzeb grupy. Prowadzący: Magdalena Urbaniec. Cena 6 zł/os.

  1. Jak narodziła się i rozwijała fotografia?

Czas trwania lekcji to ok. 45 – 60 min. Uczestnicy dowiedzą się czym jest fotografia, kto ją wynalazł, jakie istniały techniki jej tworzenia, co to jest negatyw, pozytyw i diapozytyw. Będą mieli także możliwość zobaczenia najstarszych zdjęć, pierwsze fotografie ludzi, wydarzeń, firm fotograficznych, pierwsze fotografie kolorowe i barwne. Zajęcia mają formę prezentacji multimedialnej połączonej ze zwiedzaniem wystawy ekspozycji czasowej, która ukazuje rozwój fotografii zakładowej, artystycznej i reportażowej w miasteczku Limanowa od XIX wieku aż po czasy współczesne. Nie zabraknie pokazu najstarszych przykładów fotografii degerotypowej z ok. 1860 r., które choć nie były wytwarzane w Limanowej, to jego dawni mieszkańcy wykonywali je w pobliskich, rozkwitających zakładach w Krakowie, Bochni czy Nowym Sączu, w latach 50-80-tych XIX wieku. Uczniowie będą mogli obejrzeć eksponaty na żywo i zapoznać się z technikami ich powstawania. Cena 6 zł/os

 


 


Zapisy na zajęcia – kontakt - tel. 18 337 20 42 lub mail: muzeumlim@gmail.com

P
oniżej zamieszczony plik z pełną ofertą do pobrania.