Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

ŚWIAT DAWNEJ APTEKI NA POLSKO-SŁOWACKIM POGRANICZU ZAPRASZA


OTWARCIE WYSTAWY „ŚWIAT DAWNEJ APTEKI NA POLSKO-SŁOWACKIM POGRANICZU” W MUZEUM REGIONALNYM ZIEMI LIMANOWSKIEJ
Na początku tego roku Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przy współpracy z Muzeum w Kieżmarku przystąpiło do realizacji mikroprojektu pod nazwą „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu” współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg A-V Polska-Słowacja 2014-2020.
Wystawa „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu” dzięki dofinansowaniu zaprezentuje w bardzo atrakcyjny i nowoczesny sposób część naszej lokalnej historii, którą dzielimy ze słowackimi sąsiadami, a o której nie zawsze pamiętamy. Wystawa akcentuje podobieństwa dawnego aptekarstwa dla całego pogranicza, o czym decydowało w dużej mierze ujednolicone prawo cesarstwa Austro-Węgierskiego. Ponadto tajemnice dawnego aptekarstwa będą przedstawione w taki sposób aby zainteresować każdego zwiedzającego przy pomocy innowacyjnych rozwiązań wystawienniczych. Wszystkich odwiedzających czeka niemałe zaskoczenie, gdyż zamiast sali wypełnionej eksponatami umieszczonymi za szkłem i opatrzonych długimi opisami będzie można zobaczyć odtworzone wnętrze zabytkowej sali ekspedycyjnej limanowskiej apteki mgr Klementyny Bączkowskiej.
Zwiedzający wchodzący do sali przekroczą w pewnym sensie niewidzialną granicę  i na kilka chwil będą mogli zagłębić się w uobecnioną w teraźniejszości przeszłość. Aranżacja wystawy została zaplanowana tak by zwiedzający mieli złudzenie zatrzymanego w czasie kadru - obrazującego codzienne życie apteki na początku XX wieku. Sale będą wypełniały piękne meble aptekarskie będące rekonstrukcją wyposażenia apteki, wzorowane na archiwalnych zdjęciach. Regały i repozytoria czyli szafy wypełnione pieczołowicie opisanymi szufladkami, w których znajdowały się składniki na leki oraz lady z recepturami, zachwycą solidnością oraz detalami, które świadczą również o estetycznej wrażliwości właścicieli apteki. Z kolei wzrok być może przyciągną szklane i porcelanowe naczynia na leki w różnych kształtach i kolorach, z łacińskimi opisami ustawione w równych szeregach na półkach. Ponadto zwiedzający na ladach aptecznych będą mogli odkryć wiele narzędzi służących do wytwarzania leków, niezbędnych w aptece na początku XX wieku.
Pośród tych wszystkich rzeczy będzie znajdować się sama Klementyna Bączkowska pochłonięta przygotowywaniem leczniczego preparatu dla cierpliwie czekającego klienta.  Dzięki dofinansowaniu wystawa mogła być uzupełniona o tak innowacyjne elementy jak modele postaci wykonane z fiberglassu i silikonów szlachetnych odtwarzające rzeczywiste postacie historyczne.
W celu pełnego przekazu treści wystawy, zostanie umieszczony w sali nowoczesny kiosk multimedialny, w którym będzie prezentowany krótki film dokumentalny, w interesujący sposób opowiadający o dziejach aptekarstwa i samej Klementynie.
Godny podkreślenia jest fakt, że prezentowana nowo otwarta wystawa, będzie dotyczyć nie tylko historii farmacji, ale przede wszystkim będzie ściśle związana z dziejami pięciu pokoleń limanowskich farmaceutów. Dzięki ich historii ekspozycja zyska nowy wymiar i w znacznie wierniejszy sposób odda ducha dawnych aptek. Podkreślenie  długoletnich rodzinnych tradycji jest cechą charakterystyczną dla dawnego aptekarstwa sprzed lat, typowego na obszarze całego pogranicza polsko-słowackiego. Dodatkowo nietuzinkowe postacie będące członkami rodzin Müllerów, Zubrzyckich i Bączkowskich pozwalają na łatwe wyobrażenie sobie rytmu życia w farmaceutycznej rodzinie i jednocześnie zrozumienie sposobu życia w małomiasteczkowych społecznościach, gdzie farmaceuci odgrywali znaczącą rolę. Przy przygotowaniu wystawy starano się też podkreślić rolę mgr Klementyny Zubrzyckiej-Bączkowskiej, jednej z pierwszych farmaceutek, której wielką pasją było podróżowanie i fotografowanie, a w szczególności wędrówki po polskich i słowackich Tatrach.
            Wystawa została stworzona na podstawie zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, w których skład wchodziło również pozostałe zabytkowe wyposażenie limanowskiej apteki, prezentowane dotąd w formie wystawy pod nazwą „Apteka mgr Klementyny Bączkowskiej”. Ponadto  przy tworzeniu nowej wystawy korzystano ze zbiorów Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie oraz Albumu „Okruchy pamięci”.
            Otwarcie wystawy pod nazwą „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu” odbędzie się w piątek 25 sierpnia o godz. 17.00 w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.