Aktualne wydarzenia

Oryginalne wyposażenie po Grzegorzu Marsie powróciło do dworu meble Ludwik Filip OK. 1860 r.

ORYGINALNE WYPOSAŻENIE SALONU POWRÓCIŁO DO MUZEUM

W czerwcu Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wzbogaciło swoje zbiory o niezwykle cenne nabytki. Do Dworu Marsów powrócił meble oraz pamiątki rodzinne po Grzegorzu Marsie - bratanku ostatniego właściciela Zygmunta Marsa. Wyposażenie to po II wojnie światowej z dworu, gdzie obecnie mieści się nasze muzeum, zabrał Grzegorz do kamienicy mieszczącej się w centrum Krakowa.
Jak wspomina Joanna Postawa jego siostrzenica - w którym miejscu wuj postawił  meble, w tym pozostały do obecnego roku. Na początku tego roku Muzeum nawiązało kontakt z panią Joanną, której życzeniem było, aby meble powróciły do byłego domu jej przodków. Przed zakupem burmistrz miasta Władysław Bieda oraz Pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej Magdalena Dyląg odwiedzili krewnych rodziny Marsów kilkakrotnie. Prezentowane dębowe meble zostały wyprodukowane na zamówienie Antoniego Józefa  i Franciszki Marsów w roku 1860 w stylu Ludwik Filip  z widocznym wpływem biedermeier. W skład oferowanego kompletu mebli wchodzą: szafa jednodrzwiowa, sekretarzyk wyścielany zielonym suknem, rozkładany stolik do gry tzw. karciak, dwa krzesła obite brązowym suknem, komoda 3 - szufladowa oraz lusterko w drewnianej ramie. Jest to typowe wyposażenie ziemiańskich saloników typu cabinet, służących do codziennej rozrywki. Ozdobą do salonu są również oryginalne szkice z lat 1836 -1837 pochodzące z ekskluzywnego francuskiego dla pań Mode de Paris, który był w XIX wieku najpopularniejszym źródłem wiedzy o najnowszych kreacjach, fryzurach.

Zakupiona od Joanny Pogody kolekcja oryginalnego wyposażenia i pamiątek po rodzinie Marsów obecnie zdobi salę konferencyjną muzeum, która dzięki tak cennemu.