Wystawy czasowe

Wystawa prac pt. „Jonatana” śp. Jolanty Kłosowskiej

Muzeum Limanowa > Wystawy czasowe > Wystawa prac pt. „Jonatana” śp. Jolanty Kłosowskiej

Zapraszamy na wystawę prac śp. Jolanty Kłosowskiej pt. „Jonatana”. Otwarcie wystawy odbędzie się 30 września 2016r. w „Dworze Marsów”. Zapraszamy wszystkich na wernisaż na godz. 17:00.

JOLANTA KŁOSOWSKA (1958 – 2016)

Urodzona 17 lutego 1958 r. w Limanowej. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (kierunek: wychowanie plastyczne). Zamieszkała wraz z mężem artystą Zygmuntem Kłosowskim w Męcinie, w miejscu zwanym „Białym Dworem”. Po pewnym czasie przeprowadzili się do Męciny-Podgórza, gdzie wspólnie stworzyli swoiste muzeum i pracownię artystyczną. Pracowała zawodowo jako nauczycielka w miejscowym Zespole Szkół Nr 1.
Malarstwo uprawiała od 1979 roku, ciągle rozwijając swój talent. Na podstawie oceny jej dorobku artystycznego Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej prawo wykonywania zawodu artysty plastyka. Była mistrzynią portretu, zwłaszcza portretu dziecięcego. Poprzez pełne ekspresji
i ciepła liryczne ujęcia, oddawała podobieństwo zewnętrzne portretowanego jak również jego charakter. Podejmowała także inne tematy, zwłaszcza sakralne, zarówno w malarstwie jak
i w rzeźbie. Preferowała malarstwo pastelowe, ale z powodzeniem posługiwała się innymi technikami. Realizowała się także w rzeźbie w drewnie. Wykonała m.in. rzeźbę Matki Boskiej do kaplicy pw. Matki Boskiej Królowej Beskidów na górze Paproć oraz Szopkę bożonarodzeniową do kościoła w Męcinie. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w II Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, gdzie zdobyła nagrodę Kuratora Jerzego Jackowskiego. Były także wystawy w Bułgarii (Smolan, Sofia) oraz w Dolnym Kubinie w Słowacji. Jej prace ozdabiają wiele prywatnych galerii, instytucji i kościołów m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Nowym Targu oraz we Francji, Niemczech, USA.
Długo walczyła z ciężką chorobą, która ograniczała jej możliwości twórcze. Jednak do końca starała się realizować zaplanowane prace.
Zmarła 3 września 2016 r. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Męcinie dnia 7 września 2016 r. Swoim życiem pełnym ciepła i otwartości dla innych oraz działalnością pedagogiczną i artystyczną sprawiła że żegnała ją tłumnie młodzież, przyjaciele, znajomi, nauczyciele, artyści.
Wystawa na którą zapraszamy, powstała z inicjatywy męża artystki, Zygmunta Kłosowskiego. Będzie to spotkanie z pracami Joli, w których widać piękno życia w doskonałych portretach i barwny świat wiejskich krajobrazów, kapliczek, kościółków, rzeźbionych figur i aniołów.
Nie pozwolą one zapomnieć o Joli Kłosowskiej.