Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Aktualne wydarzenia

Tajemnice mody dawnej - relacja z otwarcia wystawy i wykładu dr Marii Molendy "Dawnej mody czar"

W miniony piątek (14 lipca) o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem „Dawnej mody czar” prezentującej rekonstrukcje strojów historycznych wykonanych w Pracowni Fundacji Nomina Rosae. Wydarzenie było połączone z wykładem dr Marii Molendy poświęconym historii mody.

Na samym początku spotkania Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przywitała licznie przybyłych gości, między innymi Władysława Biedę Burmistrza Miasta Limanowa, Adam Dębskiego Radnego Miasta Limanowa oraz Jerzego Bogacza Przewodniczącego Rady Muzeum. Po czym przedstawiła dr Marię Molendę, która jest historykiem, kostiumologiem, kostiumografem, absolwentką historii na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 2003 r. kieruje założoną przez siebie Fundacją Nomina Rosae, w ramach której powołała Pracownię Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów. Następnie poprosiła ją by rozpoczęła wykład, na który już wszyscy z niecierpliwością oczekiwali.

W trakcie swojego wykładu dr Maria Molenda przybliżyła słuchaczom problematykę historii mody, która okazała się tak szerokim i ciekawym tematem, że niektóre z fascynujących  zagadnień mogły być zaledwie wspomniane przez prowadzącą. Słuchacze dowiedzieli się o przemianach ubioru w kolejnych epokach od prostoty średniowiecznych szat, poprzez bogactwo renesansu i baroku po fantazję mody XIX-wiecznej.

Jednym z tematów z zakresu mody poruszonych w trakcie wykładu była kwestia średniowiecznej bielizny oraz higieny w tamtych czasach czy też proces przekształcania się stroju męskiego od długich szat po obcisłe getry z saczkiem. Z kolei renesans stał się polem do omówienia różnorodność mody w tym samym czasie na terenie różnych krajów czego przykładem była między innymi bogata wyprawa królowej Bony. XVIII wiek pomimo delikatności i urody materiałów z jakich szyto wdzięczne kreacje okazał się okresem upadku podstawowych zasad higieny i karykaturalnie ufryzowanych peruk. Natomiast XIX wiek przedstawiony został jako okres bardzo częstych zmian w modzie i projektowania strojów, które wymagały stelaży w postaci krynolin, gorsetów i turniur.

Z treści wykładu słuchacze mogli również dowiedzieć się, nie tylko tego, że moda w każdej epoce była odmienna, ale również niejednokrotnie stanowiła wskaźnik pozycji społecznej osoby noszącej dany strój. Ubiór był czymś więcej niż ochroną przed chłodem, był dziełem sztuki mającym cieszyć oko. W niektórych epoka na przykład w XIX wieku tak duże znaczenie przywiązywano do stroju, że do zasad dobrego wychowania należało przebieranie się kilka- a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia tak by strój odpowiadał porze dnia lub wykonywanej czynności.

Oddzielnym zagadnieniem, którym nie sposób się nie było zainteresować były rodzaje tkanin i sposób ich tworzenia w różnych epokach. Adamaszki, żakardy, batysty, jedwabie atłasy, materie wyszywane złotą lub srebrną nicią,  tafty perkale i wiele innych tkanin, ręcznie tkanych, barwionych i zdobionych to według słów dr Marii Molendy zaledwie fragment bogactwa składów krawieckich z przeszłości. Na zakończenie można było obejrzeć wystawę i korzystając z obecności specjalisty w dziedzinie historii mody - dr Marii Molendy  - zadawać pytania o wszelkie niuanse i sekrety mody dawnej.

Wystawę „Dawnej mody czar” w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej będzie można odwiedzić do 30 września. Na ekspozycję wypełniającą trzy sale wystaw czasowych składają się ubiory obrazujące przemiany ubioru od  średniowiecza poprzez renesans i barok, do XX wieku. Stroje uszyte z pięknych, a czasem rzadkich tkanin zachwycają krojem oraz niezwykłą barwnością i oryginalnością. Całość aranżacji uzupełniają przepiękne tkaniny rozpięte na ścianach w formie tła. Z kolei w gablotach są wyeksponowane drobiazgi, które odkrywają przed widzem sekrety kobiecych gorsetów czy urodę misternych koronek.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Dawnej mody czar”, która przenosi w czasie.