Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Aktualne wydarzenia

W ŚWIECIE SZTUKI JAROSŁAWA CZAJI – relacja z wernisażu w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

W piątkowe popołudnie w Dworze Marsów w Limanowej zgromadziła się bardzo liczna grupa wielbicieli sztuki Jarosława Czaji by uczestniczyć w otwarciu wystawy prac artysty.

Spotkanie ze sztuką rozpoczęła Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oficjalnym przywitaniem zgromadzonych gości między innymi Jana Dziedziny wójta Gminy Łącko oraz rodziny i przyjaciół artysty.

Następnie głos zabrał artysta, który już na samym początku podkreślił, że proces wyboru prac, które zostały zaprezentowane na piątkowym wernisażu, był długi i wymagał od niego stoczenia kilku wewnętrznych walk ze samym sobą – które prace zaprezentować, a które pozostawić w przysłowiowym ukryciu.

Znajomi, uczniowie oraz pasjonaci sztuki przybyli by podziwiać prace, które są swoistym résumé twórczości Jarosława Czaji, sami mogli ocenić czy decyzje o prezentacji takich, a nie innych dzieł była słuszna. Uczestnicy wydarzenia mieli też niepowtarzalną okazję obejrzeć wystawę wraz z samym autorem, występującym w roli przewodnika po świecie swojej sztuki, tłumaczącego genezę i inspiracje poszczególnych prac. W kuluarach zaproszeni goście mogli swobodnie wymieniać się spostrzeżeniami na temat barwnych obrazów przedstawiających egzotyczny Tanger zawieszonych tuż obok jakże znajomego widoku na starosądecki rynek lub uliczki Lanckorony. Ponadto wśród prac nie zabrakło również portretów znajomych artysty oraz słynnych jazzmanów.

Mieszanka tematów i technik w jakich tworzy artysta, sprawia, że wystawa nie jest nużąca, a zajmująca swoją różnorodnością. Zaprezentowane prace to zaledwie fragment twórczości Jarosława Czaji, ale w zaskakująco trafny sposób ukazują one sylwetkę plastyka, regionalisty i pisarza z Łukowicy.

Wystawę prac Jarosława Czaji można oglądać w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej do końca stycznia 2018 roku. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.