Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Aktualne wydarzenia

NOWA MIŁOŚĆ I PIĘKNA ZDRADA – WYSTAWY ARTYSTYCZNE W LIMANOWSKIM MUZEUM 21 września 2018 r.

 

Nowa miłość i piękna zdrada - tym jednym metaforycznym zdaniem można podsumować podwójny wernisaż prac Oleksandry Krupskie i Aleksandra Majerskiego w limanowskim muzeum.  

W dniu wczorajszym w Dworze Marsów zostały oficjalnie otwarte dwie wystawy artystyczne: „Akwarelowy Świat” Oleksandry Krupskiej i „Malarsko Rysunkowe Impresje…” Aleksandra Majerskiego.  O godz. 17.00 Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przywitała przybyłych gości. W tym gronie nie zabrakło przedstawicieli limanowskiego środowiska artystycznego oraz młodych pasjonatów sztuki, którzy dopiero kształtują swoje gusty estetyczne.

Tradycyjnie, głos przede wszystkim zabrali główni bohaterzy wydarzenia – okazało się, że dla pochodzącej z Ukrainy Oleksandry Krupskiej wystawa w limanowskim muzeum jest debiutem artystycznym. Pomimo lat spędzonych w szkole artystycznej w dzieciństwie, wybrała zawód geologa i dopiero 3 lata temu sięgnęła po pędzel by zmierzyć się z obrazami, które miała w głowie. Nowa miłość pochłonęła ją i widać to w każdym pociągnięciu pędzla, w walorach kolorystycznych, niuansach barwnych oraz w pieczołowicie odmalowywanym za pomocą akwareli świecie natury.

Z kolei Aleksander Majerski, znany głównie jako artysta-rzeźbiarz, zdecydował się zaprezentować po raz pierwszy, szerszemu gronu widzów, swoją twórczość malarską i rysunkową. W czasie swojego wystąpienia, zarysował barwne losy swojej rodziny i dostrzegł w tych skomplikowanych losach powód dla którego jego dzieł są niczym nieprzenikniony gąszcz, gdzie pośród mnóstwa linii, kreowanych wszechświatów skryta jest treść, skryta jest jakaś prawda o artyście. W czasie rozpoczętej wczoraj dyskusji na temat genezy twórczości Aleksandra Majerskiego padło żartobliwe stwierdzenie o zdradzie rzeźbiarstwa na rzecz malarstwa. Jednak spoglądając na obrazy Aleksandra Majerskiego, można dojść do wniosku, że zdrada ta przybrała piękną formę.  

Wszyscy z niemałą przyjemnością zaangażowali się w ożywione dyskusje na temat istoty sztuki, osobistego przeżycia estetycznego oraz wielu innych zagadnień artystycznych.

Co kryją w takim razie obrazy Oleksandry Krupskiej i Aleksandra Majerskiego? Na to pytanie każdy powinien sam odpowiedzieć, po obejrzeniu wystaw, bo sztuka to rzecz bardzo indywidualna. Obie wystawy można oglądać w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej do października. Serdecznie zapraszamy!