Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Aktualne wydarzenia

IV NOC MUZEUM Spotkanie z aniołami i kulturą ludową

IV NOC MUZEUM W LIMANOWEJ
1432233355 1432233371 1432233429W sobotnią noc z 16 na 17 maja Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej już raz czwarty przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Podobnie jak w muzeach w innych miastach, również w Limanowej mieszkańcy oraz goście mogli za darmo zwiedzać regionalne muzeum znajdujące się w zabytkowym dworze Marsów w Parku Miejskim. Poza oglądaniem ekspozycji dla uczestników limanowskiej nocy muzeum zostało przygotowanych kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Już w godzinach popołudniowych pasjonaci kaligrafii mogli zapoznać się z tengwarem -baśniowym elfickim alfabetem, który popularyzują fantastyczne powieści Tolkiena, zwłaszcza „Sillmalirion”. Nowi adepci sztuki kaligraficznej uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Lidię Marek-Jurkowską – kustosz muzeum. Zajęcia budziły spore zainteresowanie szczególnie wśród limanowskiej młodzieży.
Część artystyczna rozpoczęła się o godzinie 17.00 otwarciem wystawy „Spotkanie z aniołami” Zofii Gołębiowskiej –Tabaszewskiej – artystki z Nowego Wiśnicza. Wernisaż miał miejsce w mieszczącym się w muzeum saloniku artystycznym. Wystawa wzbudziła spore zainteresowanie wśród przedstawicieli limanowskiego środowiska artystycznego. Wyjątkowa twórczość artystki pokazuje, w jak interesujący sposób można połączyć rzeźbę i tkaninę wraz z wykorzystaniem starych przedmiotów z drewna i metalu jak np. okiennic, czy kluczy oraz zamków od kluczy. Zebrani uczestnicy odśpiewali artystce – solenizantce „100 lat” przy akompaniamencie kapeli „Spod Kicek”.
Wyjątkowym punktem programu była prezentacja wystawy „25 lat działalności Zespołu Regionalnego „Spod Kicek” z Mordarki”, która obrazuje genezę, historię osiągnięć i dorobek artystyczny zespołu, który dotychczas zdobył najwięcej prestiżowych nagród na licznych konkursach folklorystycznych. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. Złotą Ciupagę oraz 2 Złote Zbyrcoki zdobyte na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, złote i srebrne serca zdobyte na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, dziesięć złotych „druzbacek” zdobytych w Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu oraz liczne odznaczenia zdobyte wielokrotnie na „Limanowskiej Słazie”. Informacje dotyczące zespołu zostały przygotowane na specjalnych planszach. Dopełnienie wystawy stanowią eksponaty – stroje Lachów Limanowskich pochodzące ze zbiorów zespołu oraz muzeum. Wystawa została otworzona przez kierownika zespołu – Józefa Tokarczyka oraz burmistrza miasta Limanowa – Władysława Biedę. Zespół przygotował dla obecnych program taneczno – wokalny obrazujący folklor z okolic Limanowej, przede wszystkim z położonej obok miasta wsi Mordarka. Wystawa oraz występ był inauguracją obchodów 25-lecia zespołu, które przypadają właśnie na rok 2015. Kierownik zespołu zachęcał również uczestników do przybycia na program artystyczny zespołu, który zostanie specjalnie przygotowany w ramach Tygodnia Beskidu Wyspowego w dniu 12 lipca w Parku Miejskim oraz na uroczysty jubileusz zespoły we wrześniu, który odbędzie się w Mordarce. Uczestnikom IV Nocy Muzeum przygrywała regionalne kapela zespołu „Spod Kicek”, która w ostatnich dniach zdobyła II miejsce na Konkursie „Druzbacka” w Podegrodziu. Zespołowi gratulowali sukcesów m.in. przewodnicząca rady miasta – Jolanta Juszkiewicz, kierownik zespołu Limanowianie – Jacek Smaga oraz znany gawędziarz z Pasierbca – Stanisław Ptaszek.
Wieczorem dla widzów czekała specjalnie przygotowana sztuka ludowa, oparta na góralskich śpasach, pt. „Piekielnica” w wykonaniu występującego gościnnie Amatorskiego Teatru im. Franciszka Macioła Ze Skomielnej Białej pod kierownictwem Ireny Gacek. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się żywo zaprezentowana sztuka, zwłaszcza w wykonaniu tytułowej bohaterki, do której niewątpliwe można byłoby odnieść staropolskie przysłowie: „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.
Limanowska Noc Muzeum z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolic. Zwiedzający do późnych godzin nocnych zwiedzali znajdujące się w nim ekspozycje stałe i czasowe. Dla gości czekał regionalny poczęstunek przygotowany przez Stanisławę Oleksy z Koła Gospodyń Wiejskich z Męciny, która już tradycyjnie częstuję miłośników kultury przygotowanymi własnoręcznie regionalnymi potrawami. Zainteresowani mogli także nabyć pamiątki regionalne, rękodzieło ludowe na kiermaszu przed budynkiem muzeum. Plenerowo swoje prace malarskie prezentował również Zygmunt Kłosowski.

1432233385 1432233495 1432233465