WARNISAŻ WYSTAWY „GRUPA REZERWY SZŁA DO CYWILA”

Muzeum Limanowa > WARNISAŻ WYSTAWY „GRUPA REZERWY SZŁA DO CYWILA”
10:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Grupa rezerwy szła do cywila”, który odbędzie się dn. 9 Grudnia br. Czasowa ekspozycja będzie przedstawiać kolekcję chust rezerwistów i innych wyjątkowych pamiątek, jakie nasi dzielni mężczyźni zachowywali ze swojej służby wojskowej, z czasów kiedy miała charakter powszechny.
Chusta ta przez wiele pokoleń była symbolem upragnionej wolności, na widok której szalały wszystkie dziewczęta. Na licznych jej egzemplarzach zobaczymy podpisy kolegów z wojska, nazwy jednostek, w których odbywało się służbę, odznaki, pompony, frędzle, niepowtarzalne symboliczne rysunki , często tworzone przez samych żołnierzy, m.in. symbole narodowe, religijne, na także znani superbohaterzy, postacie z ówczesnych hitów filmowych, piękne kobiety. Wśród innych pamiątek będzie można podziwiać: berety wojskowe, buty, pierścienie (z czasów zaborów), dokumenty poborowe, fotografie ze służby, rzeźby żołnierzy – artystów itp. Wyjątkowemu otwarciu będą towarzyszyć opowieści z tamtych czasów. Uczestnicy wystawy odbędą wyjątkową podroż sentymentalną do czasów swojej młodości. Dla młodego pokolenia, będzie to wspaniała okazja do poznania historii całkiem niedawnej z czasów ojców i dziadków.
Wystawa powstała dzięki staraniom Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa oraz 114 batalionem Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej. Uczestnicy piątkowego otwarcia zobaczą także eksponaty z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Pufferowej w Toruniu. wystawy oprac. Dorota Wójtowicz.