Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Archiwum wystaw

Z-WIDZENIA wystawa Magdaleny Stano i Macieja Zabawy

Pojęcia takie jak pamięć, przemijanie, czy czas widoczne są w pracach już od początków ich twórczości. Być może nie zawsze przez nich zdefiniowane, ale jednak obecne. Płynność życia od momentu narodzin po śmierć. Dokonywane wybory, w pełni świadomie lub pod wpływem chwili. Wiedząc jak niewiele mamy czasu na tę wędrówkę, czy żyjemy uważnie? Czy zastanawiamy się co dajemy i zostawiamy każdego dnia? Czy wiemy jak nas zapamiętają inni? Czy próba zapisania się w czyjeś pamięci jest ważna, a jeśli tak to kiedy to następuje...

Magdalena Stano w swoich pracach porusza tematykę dzieciństwa, beztroski, radości. Momentów, w których nie myśli się o końcu. Czasu, w którym zabawa i radość dominują w naszym życiu. Nie mamy zmartwień, żyjemy chwilą, otoczeni miłością. Bezpieczni. Nie świadomi wtedy wielu rzeczy mimo, że widzimy więcej, niż nam się wydaje. I ten czas taki powinien być, wolny od trosk i trudnych wyborów.

Natomiast obrazy Macieja Zabawy to schyłek życia. Do stworzenia tych prac zainspirował się bilbordami. Plakaty, które są naklejane na miejsca reklamowe, mają bardzo krótki żywot. Zazwyczaj wiszą miesiąc, dwa, może krócej po czym, zostają zastąpione kolejnymi. Szybko płowieją, odklejają się, niszczą. W tych pozornie nieistotnych procesach, skupia się przemijanie, które łatwo zaobserwować.

Co po nas zostanie? To widmo pamięci o nas, jak długo będzie wibrować/rezonować w czasie? Czy możemy coś z tym zrobić? Czy mamy taką potrzebę i czy jest to dla nas ważne? Z takimi pytaniami zostawiają nas artyści.