Historia w dewizce zapisana

Muzeum Limanowa > Projekty ministerialne > Historia w dewizce zapisana

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W bieżącym roku będzie modernizowana unikalna w skali Polski wystawa pn. Historia w dewizce zapisana, którą stanowi bezcenna kolekcja biżuterii służącej do zapinania zegarków, pieczęci szlacheckich, dewocjonaliów, kluczy, kosmetyków, torebek. Kolekcja liczy 458 eksponatów i stanowi największy zbiór tej biżuterii w Polsce. Ten cenny zbiór został w większości przekazany przez pochodzącego z Limanowej śp. Grzegorza Jońca – lekarza i żołnierza AK, a także częściowo przez jego kuzyna Romana Pawlickiego z Krakowa, co miało miejsce w 2014 r. Wówczas w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej stworzono niewielką wystawę w niewielkim holu, gdzie prezentowano tyko część przekazanej kolekcji.

Obecny projekt modernizacji wystawy przewiduje ukazanie pełnego przeglądu zgromadzonej kolekcji, a dzięki nowej aranżacji zostaną ukazane różnorodne zastosowania i proces przekształcania się funkcji dewizki przez wieki. Ekspozycja będzie obejmować zbiory, powstałe w okresie od XVIII do XX wieku, które prezentują kunszt różnorodnych warsztatów jubilerskich z wielu krajów Europy, a także świata. Eksponują one rzemiosło i zdobnictwo wykorzystane przy ich produkcji. Wśród tej cennej biżuterii nie zabraknie również przykładów dewizek z naszego kraju począwszy od szlacheckich pektoralików po dewizki z czasów XIX – wiecznych powstań narodowych, czy opatrzone symboliką narodową po odzyskaniu niepodległości. Wystawę dopełnią modele postaci historycznych w replikach strojów od końca XVIII do pocz. XX wieku, które będą ukazywać zmieniająca się modę męską i damską oraz związaną z tym ewolucją tej ekskluzywnej biżuterii. Ponadto w celu możliwości wyeksponowania całości kolekcji powiększy się przestrzeń wystawiennicza, zostaną zakupione dodatkowe gabloty oraz będzie wykonana nowa aranżacja nawiązująca do wnętrz z czasów La Belle Epoque. Dla uzupełnienia ekspozycji zostanie zakupiony kiosk multimedialny, na którym będzie wdrożony program do prezentacji elektronicznej wersji opracowanych dewizek. Pracownicy limanowskiego muzeum opracują katalog znajdujących się w zbiorach muzealnych dewizek przy współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, który obejmie ten projekt patronatem naukowym, a także Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa. Powstająca pozycja stanie się jednocześnie pierwszym kompleksowym opracowaniem naukowym tej biżuterii w Polsce. Publikacja będzie zawierać opis zbiorów wraz z kontekstem historycznym i kulturowym ich wytworzenia i funkcji, technikami artystycznymi, materiałami i motywami zdobniczymi wykorzystanymi przy ich wyrobie.

Nowy blask wystawy będzie można podziwiać już od pierwszej połowy listopada 2017 r. Planowane uroczyste otwarcie odbędzie w okolicach Święta Niepodległości. Dla upowszechnienia tematyki wystawy zostaną również przygotowane warsztaty dla różnych grup wiekowych, w tym uczniów szkolnych i seniorów. Projekt modernizacji został wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych. Na ten cel przeznaczono kwotę 25 000 zł, co stanowi 53% wartości realizowanego zadania. Pozostał wkład finansowy zapewni Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej z dotacji przekazanej na ten cel przez Miasto Limanowa oraz ze środków własnych. Łączny zakładany budżet zadania to 47 000 zł. W ramach realizacji niniejszego projektu podejmuje się także starania o objęcie honorowym patronatem nad tą wystawą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zainteresowanych tematyką zapraszamy do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, gdzie będzie można uzyskać więcej informacji o szczegółach samej wystawy, kolekcji oraz projektu.

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by