Rekonstrukcja Bitwy Limanowskiej 1914 na Jabłońcu UWAGA! Zmiana organizacji ruchu! Jak Dojechać!

W związku z odbywającą się rekonstrukcją historyczną Bitwa Limanowska 1914 na wzgórzu Jabłoniec, na polach obok cmentarza wojskowego nr 368, w dniu 19 maja 2019 r. ruch pojazdów w ciągu ulic: Jabłoneckiej (od skrzyżowania z ulicą Wiejską) i Walecznych (od skrzyżowania z DK 28), oraz na ulicy dojazdowej do Cmentarza Jabłonieckiego od  strony Raszówek, w godz. 9.00 do 13.30 zostanie całkowicie wstrzymany. Osoby które chcą uczestniczyć w uroczystościach i rekonstrukcji bitwy przy  Cmentarzu Jabłonieckim będą mogły skorzystać z ewentualnych rozwiązań:

• Dojazd busem z placu przy Limanowskim Domu Kultury ( ul. Bronisława Czecha 4) lub z parkingu przy Pływalni Limanowskiej (ul. Zygmunta Augusta 37) w godzinach od 9.30 do 11.30 – kursy będą odbywały się w godz. 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30. Cena za przejazd będzie wynosić: 3 zł za osobę. Wjazd na górę będzie odbywał się jednokierunkowo ulicą Walecznych, natomiast zjazd w kierunku miasta jednokierunkowo ulicą Jabłoniecką. Po zakończeniu uroczystości i rekonstrukcji na Jabłońcu kursy powrotne busów będą odbywały się w godz. ok. 12.30, 13.00, 13.30
  • Od strony Raszówek niektórzy właściciele prywatnych posesji będą organizować dla samochodów osobowych płatne parkingi. Organizatorzy imprezy nie ponoszą za nie odpowiedzialności. W razie braku miejsca na tych parkingach należy pamiętać o wyjeździe z nich wyłącznie w kierunku miasta Limanowa ulicą Jabłoniecką, a następnie ulicą Zygmunta Augusta. Ruch na tym odcinku odbywa się w jednym kierunku. W żadnym wypadku nie można pozostawiać pojazdów wzdłuż drogi.

Przypominamy jeszcze raz program uroczystości. Dalsze szczegóły w następnym komunikacie.

10.30 Część oficjalna na Cmentarzu Wojskowym nr 368:

• Msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy• Apel poległych i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich
  • Warta rekonstruktorów i członków stowarzyszeń
  • Uroczyste otwarcie Punktu informacji historycznej z zapleczem dla osób odwiedzających

11.30 Rekonstrukcja pn. Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków - na polach obok cmentarza

Inne atrakcje historyczne i poczęstunek

15.00 Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej:

• prezentacja interaktywnej wystawy stałej pn. Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914
• wykład dr Wacława Szczepanika pn. Skład narodowościowy armii austro-węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny