Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Jarmark św. Marii Magdaleny

- JUŻ W NIEDZIELĘ! 19 maja 2019 r. REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA BITWY LIMANOWSKIEJ I OTWARCIE WYSTAWY STAŁEJ

 

Przed nami kolejny majowy weekend, więc może dla odmiany warto w swoje plany wpisać udział w niedzielnej rekonstrukcji historycznej bitwy limanowskiej na wzgórzu Jabłoniec. Burmistrz Miasta Limanowa, Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz Dyrektor Muzeum w Kieżmarku serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie.

Już kilkakrotnie pojawiały się informację (nawet pojawił się filmowy zwiastun) o wydarzeniu, ale w telegraficznym skrócie przypomnijmy co, gdzie i kiedy...

Co?

Inscenizacja historyczna „Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków”, czyli bój stoczony przez węgierskich żołnierzy z 9 i 13 pułku huzarów, na położonym pod Limanową wzgórzu Jabłoniec w grudniu 1914 r.

Gdzie?

Na specjalnie przygotowanym polu bitwy (pola obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na Jabłońcu) wyposażonym w okopy, transzeje oraz zabudowania.

Kiedy?

19 maja 2019 r. (niedziela)

Godz. 10.30 Część oficjalna na Cmentarzu Wojskowym nr 368 - m.in. Msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy oraz uroczyste otwarcie Punktu informacji historycznej z zapleczem dla osób odwiedzających.

Godz. 11.30 Rekonstrukcja pn. Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków - na polach obok cmentarza.

Godz. 15.00 Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.

WSTĘP WOLNY!

(poniżej szczegółowy program)

Kto weźmie udział?

Kilkudziesięciu rekonstruktorów z grup rekonstrukcji historycznych m.in. GRH Gorlice 1915, 58 Infanterie Regiment, GRH K.U.K Sturmtruppen i Infanterie Regiment 56, Klub Vojenskej Histórie Zapad, 69 Riezański Pułk Piechoty z Lublina, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy", a także Rosja w Ogniu.

Rekonstruktorzy ożywia cienie z odległej przeszłości i wprowadzą nas w bitewny świat, gdzie codziennością była broń ciężką, używaną przez walczące strony m.in. Minewerfer M14, karabiny maszynowe Maxim oraz Schwarzlose. Inscenizacji będą towarzyszyć efekty pirotechniczne nadające realności widowisku, a także w celach edukacyjnych historyczny komentarz objaśniający.

Co jeszcze warto zobaczyć 19 maja?

O godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej odbędzie się oficjalne otwarcie nowoczesnej interaktywnej wystawy stałej o tematyce poświęconej I wojnie światowej. Inaczej mówiąc będą mieć Państwo niespotykana okazję przenieść się z pola bitwy wprost do kwatery sztabu polowego z okresu I wojny światowej. Pracownicy limanowskiego muzeum wykorzystali wszystkie tradycyjne i nowoczesne elementy wystawiennicze i aranżacyjne by nowa wystawa była źródłem wiedzy o operacji limanowsko-łapanowskiej, ale też  dzięki efektom audio-wizualnym odtwarzała atmosferę niepokoju i zagrożenia towarzyszącą żołnierzom w okopach dzień w dzień.

WSTĘP WOLNY!

Dodatkowe informacje – organizacja ruchu!

W związku z odbywającą się rekonstrukcją historyczną Bitwa Limanowska 1914 na wzgórzu Jabłoniec, na polach obok cmentarza wojskowego nr 368, w dniu 19 maja 2019 r. ruch pojazdów w ciągu ulic: Jabłoneckiej (od skrzyżowania z ulicą Wiejską) i Walecznych (od skrzyżowania z DK 28), oraz na ulicy dojazdowej do Cmentarza Jabłonieckiego od  strony Raszówek, w godz. 9.00 do 13.30 zostanie całkowicie wstrzymany. Osoby które chcą uczestniczyć w uroczystościach i rekonstrukcji bitwy przy  Cmentarzu Jabłonieckim będą mogły skorzystać z ewentualnych rozwiązań:

  • Dojazd busem z placu przy Limanowskim Domu Kultury ( ul. Bronisława Czecha 4) lub z parkingu przy Pływalni Limanowskiej (ul. Zygmunta Augusta 37) w godzinach od 9.30 do 11.30 – kursy będą odbywały się w godz. 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30. Cena za przejazd będzie wynosić: 3 zł za osobę. Wjazd na górę będzie odbywał się jednokierunkowo ulicą Walecznych, natomiast zjazd w kierunku miasta jednokierunkowo ulicą Jabłoniecką. Po zakończeniu uroczystości i rekonstrukcji na Jabłońcu kursy powrotne busów będą odbywały się w godz. ok. 12.30, 13.00, 13.30
  • Od strony Raszówek niektórzy właściciele prywatnych posesji będą organizować dla samochodów osobowych płatne parkingi. Organizatorzy imprezy nie ponoszą za nie odpowiedzialności. W razie braku miejsca na tych parkingach należy pamiętać o wyjeździe z nich wyłącznie w kierunku miasta Limanowa ulicą Jabłoniecką, a następnie ulicą Zygmunta Augusta. Ruch na tym odcinku odbywa się w jednym kierunku. W żadnym wypadku nie można pozostawiać pojazdów wzdłuż drogi.

 

Program uroczystości jest przygotowany w ramach mikroprojektu „Polsko-słowackie braterstwo broni – Bitwa Limanowska 1914” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

10.30 Część oficjalna na Cmentarzu Wojskowym nr 368:

  • wciągnięcie flag państwowych na maszty i odegranie hymnów państwowych
  • Msza święta w intencji ofiar historycznej bitwy
  • Apel poległych i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich
  • Warta rekonstruktorów i członków stowarzyszeń
  • Uroczyste otwarcie Punktu informacji historycznej z zapleczem dla osób odwiedzających

11.30 Rekonstrukcja pn. Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków - na polach obok cmentarza

  • Inne atrakcje historyczne i poczęstunek

15.00 Otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej:

  • Prezentacja interaktywnej wystawy stałej pn. Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914
  • wykład dr Wacława Szczepanika pn. Skład narodowościowy armii austro-węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Po za tym w Limanowej jeszcze tego samego dnia o godz. 17.00 - WYJĄTKOWY KONCERT - MSZA F-DUR

W niedzielę (19.05.2019) o godzinie 17.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego zostanie wykonana, jedyny raz w tym roku w Polsce, Msza F-dur księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

Koncert z udziałem solistów, Chóru Polskiego Radia, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa, a także sanktuaryjnego Chóru Chłopięcego odbędzie się z okazji 99. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II oraz 20. rocznicy jego obecności w Limanowej i będzie rejestrowany przez Telewizję Polską. Miasto Limanowa jest partnerem tego wydarzenia.

Wstęp wolny. Zapraszamy