Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Jarmark św. Marii Magdaleny

KREATYWNE FERIE W MUZEUM 2020 - zapisy na zajęcia

      Wielkimi krokami zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich ferie zimowe. Niestety wbrew nazwie tegoroczna przerwa w nauce zapowiada się w mało zimowej scenerii. Dla odwrócenia uwagi od niesprzyjającej aury na zewnątrz, tradycyjnie już Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej proponuje  szereg zajęć, które obudzą w każdym żywą imaginację i przeniosą do świata zachwycającego światła i przepięknych barw. Wbrew przekonaniu o średniowiecznych mrokach historii, w trakcie warsztatów uczestnicy odkryją świat w którym wielobarwne przedmioty emanują swoim własnym światłem.

      Miłośników historycznych liter i zdobionej książki zapraszamy na warsztaty kaligrafii. Proponujemy naukę niezwykle dystyngowanego pisma,  gotyckiej rotundy. Zaproszenie kierujemy do dzieci (od 10 lat), młodzieży i osób dorosłych.

Rotunda (łac. Rotundus – okrągły, kolisty) -  pismo które kształtowało się od XII wieku głównie we Włoszech, a także w Hiszpanii. Jego litery są szerokie i okrągłe, co wyróżnia ten krój pisma na tle innych gotyckich pism. Popularność tego stylu sięga końca XVII wieku. Najpiękniejsze litery rotundy znajdujemy w okazałych, bogato zdobionych księgach liturgicznych (graduały, antyfonarze). Na warsztatach poznajemy litery, ćwiczymy poszczególne ich części, podglądamy pismo dawnych skrybów (skany manuskryptów).

Temat rotundy będzie towarzyszył nam w czasie ferii zimowych na  (bezpłatnych) warsztatach  czwartkowych pt. "Do Re Mi Fa Sol La – zapiszmy to rotundą". (30 stycznia i 6 lutego godz. 12.00-14.00). Ale można także umawiać się na zajęcia indywidualne w dogodnym dla siebie terminie  w bardziej spokojnej, relaksującej atmosferze.  Koszt 1 spotkania (2 godz.) - 10zł.

Więcej informacji kaligraficzno-iluminatorskich na naszej stronie internetowej:

http://www.muzeum.limanowa.pl/pl/25/edukacja   http://www.muzeum.limanowa.pl/uploads/drive/Oferta%20edukacyjna%20MRZL%202019-2020%20(2).pdf).

Warsztaty kaligrafii gotyckiej - terminy:

30 stycznia (czwartek), godz. 12.00 –– pt."Do Re Mi Fa Sol La – zapiszmy to rotundą".

 6 lutego (czwartek), godz. 12.00  - pt. „Z graduałem” (z elementami iluminatorstwa)

Uwaga: Uprzejmie informujemy, iż ze względów organizacyjnych konieczne są zapisy! Pod nr tel. 18 3372 042 lub osobiście w biurze Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, ul. J. Marka 13 w Limanowej.

W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbędą się również w trakcie ferii, cieszące się niesłabnącą sławą, bezpłatne warsztaty z tworzenia szklanych witraży pn. „Światło i barwa”.

Zajęcia są skierowane do dzieci (od lat 7), młodzieży oraz dorosłych, czyli wszystkich zainteresowanych poznaniem techniki tworzenia szklanych witraży, na którą składają się następujące etapy: zapoznanie się z historią i metodą tworzenia witraży, zapoznanie się z narzędziami (nóż do szkła, łamacz, szlifierka, lutownica) oraz najważniejszej i najciekawszej części czyli zajęć praktycznych. Uczestnicy warsztatów, stawiając pierwsze kroki jako twórcy witrażów, będą mogli stworzyć własne, autorskie szklane dzieła, inspirując się ogrodami fantazji wypełniającymi okna średniowiecznych katedr. Pomimo skomplikowanego procesu twórczego, podczas spotkań, za pomocą nabytych na zajęciach umiejętności i przy dużej dawce wyobraźni, uczestnicy warsztatów wykonają barwne witrażowe prace, które staną się wspaniałą pamiątką z tegorocznych ferii lub unikalnym prezentem dla bliskiej osoby.

Warsztat szklanych witraży - terminy:

28 stycznia (wtorek) godz. 10.00 – 13.00

04 luty (wtorek) godz. 10.00 – 13.00

Uwaga: Uprzejmie informujemy, iż ze względów organizacyjnych konieczne są zapisy! Pod nr tel. 18 3372 042 lub osobiście w biurze Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, ul. J. Marka 13 w Limanowej.