10 grudnia 2022

WERNISAŻ WYSTAWY „GRUPA REZERWY SZŁA DO CYWILA”

Muzeum Limanowa > Aktualności > WERNISAŻ WYSTAWY „GRUPA REZERWY SZŁA DO CYWILA”

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w piątek 09.12.2022 otworzyło czasową wystawę pt, „Grupa rezerwy szła do cywila”  28 chust rezerwistów ,1 rzeźba rezerwisty i wiele cennych pamiątek z wojska można zobaczyć w siedzibie przy ul. Józefa Marka 13 . W organizacji wystawy uczestniczyło Polskie Towarzystwo Historyczna Oddział Limanowa oraz  11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej 114 Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej. W prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostały zdjęcia z Muzeum Etnograficznego w Toruniu im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.W wydarzeniu brało udział wielu znakomitych gości przedstawiciele Rady Miasta Limanowa radni: Adam Król, Janusz Kądziołka, Piotr Zoń, Jan Wieniewski,  Leszek Mordarski –  pełniący również funkcję Przewodniczącego Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz  jej członkowie: radny powiatu Marian Wójtowicz i  Jan Kurek. Zaszczycił nas również  Pan Stanisława Golonka były radny miasta Limanowa.  Obecni byli także przedstawiciele 11-tej Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej 114 Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej.

Otwarciu wystawy towarzyszył krótki wykład opisujący historię poboru powszechnego do wojska od czasów zaborów Galicji Zachodniej płynnie przechodzący we współczesność.
Zacni goście zabrali głos opowiadając ciekawe historie z przebiegu ich służby wojskowej oraz przejścia do rezerwy. Jako pierwszy zabrał głos chor. Grzegorz Cichański opowiadając jak to z wojskiem się nie rozstał, przybliżając wiedzę na temat obecnej służby w jednostkach WOT. Pan Stanisław Golonka użyczył nam na wystawę piękną chustę, która jest najstarszą na wystawie – z 1971 roku. Dzięki opowieściom Pana Stanisława można było się dowiedzieć jak służba wojskowa w tamtym okresie wyglądała, w tym szkolenia z nurkowania i skoków spadochronowych. Pan Stanisław zwrócił również uwagę, iż komisja poborowa  40 lat temu mieściła się dokładnie w tej Sali , w której o niej opowiada. Radny Adam Król wspominał o swojej rzeźbie rezerwisty i służbie w Nadwiślańskiej Jednostce Wojskowej w Orkiestrze Wojska Polskiego, natomiast radny Janusz Kądziołka przybliżył nam terminologię wodowania żołnierzy i rozbawił towarzystwo śmiesznymi anegdotami z wojska. Na uczestników wydarzenia czekał zaiste koszarowy poczęstunek –grochówka wojskowa .

Wystawa przeniosła jej uczestników w lata młodości , mogli wzajemnie wspominać, wymieniając się doświadczeniami, podziwiając chusty rezerwistów i pamiątki z wojska użyczone z prywatnych kolekcji.

Zamysłem wystawy było przywrócenie pamięci społecznej młodemu pokoleniu i danie możliwości odkurzenia wspomnień  przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzenia wystawy do końca stycznia 2023 roku, w szczególności klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe – zwiedzanie połączone z wykładem na temat poboru powszechnego do wojska oraz przebiegu służby wojskowej.

Opracowanie: Dorota Wójtowicz MRZL

Zdjęcia: MRZL