Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Jarmark św. Marii Magdaleny

Warsztaty tworzenia szklanych witraży ZAPISY ! ZAPISY ! ZAPISY !

W związku z tak licznym zainteresowaniem warsztatami tworzenia szklanych witraży w okresie Ferii Zimowych,
serdecznie zapraszamy na warsztaty przez cały roku szkolny.
Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od 16:00 do 18:00
oraz  w każdą sobotę od 10:00 do 12:00
Liczba uczestników max. 10 osób.
Wiek uczestników od 7 lat do 100 lat :-)
Warsztaty nie wymagają ciągłości zajęć.
Cena symboliczna 5 zł/ osobę.
Gwarantujemy miłą atmosferę.
Oferujemy wiele ciekawych wzorów witraży o różnym stopniu trudności.
Serdecznie zapraszamy.
Prosimy o zapisy telefoniczne  18 337 02 42 bądź osobiście w siedzibie Muzeum.

Pracownicy Muzeum posługują się Techniką witrażową zwaną TIFFANY
Jest to najpopularniejsza obecnie technika tworzenia witraży. Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy Louisa Comforta Tiffany'ego.
W technice tej używa się taśmy miedzianej, którą owija się każdy element szklany. Linie łączenia szkła są wtedy znacznie subtelniejsze, pozwala to na tworzenie bardzo finezyjnych kształtów.

Krok po kroku " Jak to jest zrobione?"
Tworzymy Projekt

Czyli rysunek, przy którym trzeba uwzględnić, że każdy z narysowanych elementów trzeba będzie wyciąć ze szkła. Rysunek należy porozcinać na części.
Wycinamy szkło

Ustalamy kolory i rodzaje szkła, które użyjemy do realizacji projektu. Następnie, zgodnie z tymi ustaleniami, odrysowujemy papierowe elementy na odpowiednich taflach szkła i wycinamy je przy użyciu noża witrażowego, odłamywaczy i szczypiec.
Szlifujemy
Każdy element musimy oszlifować szlifierką do szkła. Szlifowanie ma na celu dwie rzeczy. Przede wszystkim nadanie każdemu elementowi ostateczny kształt (przymierzamy do projektu), a także stępienie krawędzi, które mogą być ostre jak brzytwa.
Myjemy i suszymy gotowe elementy

Kiedy już wszystkie kawałeczki leżą na rysunku ułożone pięknie i pasują do siebie, zgarniamy je do pudełeczka i idziemy umyć. Każdy osobno w ciepłej wodzie z płynem, potem płukamy i suszymy.
Owijamy miedzianą taśmą

Tak przygotowane elementy witrażu owijamy taśmą miedzianą o odpowiedniej szerokości. Owijamy dookoła krawędź, dociskamy plastikowym gładzikiem zakładki po jednej i po drugiej stronie. Tak owinięte elementy układamy ponownie na projekcie.
Lutujemy

Delikatnie smarujemy punkty łącznia elementów topnikiem, następnie smarujemy całą resztę i lutujemy na płasko cały projekt, a następnie nakładamy na luty "uwypuklenia", czyli cynowe wałeczki (tak jak to widać na każdym witrażu w technice Tiffany.
Tak samo z drugiej strony witrażyka.
Patynujemy
Ostatnią czynnością jest patynowanie. Patyna nadaje lutom kolor (miedziany albo czarny) i zabezpiecza je przed oddziaływaniem powietrza. Patynę nakłada się na luty gąbką albo szczoteczką. Potem należy witraż ponownie umyć i wysuszyć.
Gotowy witrażyk uczestnicy warsztatów zabierają na pamiątkę do domu.