WIELKANOCNE WARSZTATY TWORZENIA SZKLANYCH WITRAŻY 24 i 25 marca OD 11:00 DO 13:00

Serdecznie zapraszamy : DZIECI, MŁODZIEŻ DOROSŁYCH
na : WIELKANOCNE WARSZTATY TWORZENIA SZKLANYCH WITRAŻY
które odbędą się : 24 i 25 MARCA 2016
w godz: 11:00 - 13:00
w : sali konferencyjnej  Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej
cena: symboliczne 5,00 zł / os.

Gwarantujemy miłą atmosferę.

Oferujemy wiele świątecznych wzorów witraży o różnym stopniu trudności.

Prosimy o zapisy telefoniczne  18 337 02 42 bądź osobiście w siedzibie Muzeum.

Pracownicy Muzeum posługują się Techniką witrażową zwaną TIFFANY
Jest to najpopularniejsza obecnie technika tworzenia witraży. Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy Louisa Comforta Tiffany'ego.

W technice tej używa się taśmy miedzianej, którą owija się każdy element szklany. Linie łączenia szkła są wtedy znacznie subtelniejsze, pozwala to na tworzenie bardzo finezyjnych kształtów.

Krok po kroku " Jak to jest zrobione?"
Tworzymy Projekt

Czyli rysunek, przy którym trzeba uwzględnić, że każdy z narysowanych elementów trzeba będzie wyciąć ze szkła. Rysunek należy porozcinać na części.
Wycinamy szkło

Ustalamy kolory i rodzaje szkła, które użyjemy do realizacji projektu. Następnie, zgodnie z tymi ustaleniami, odrysowujemy papierowe elementy na odpowiednich taflach szkła i wycinamy je przy użyciu noża witrażowego, odłamywaczy i szczypiec.
Szlifujemy
Każdy element musimy oszlifować szlifierką do szkła. Szlifowanie ma na celu dwie rzeczy. Przede wszystkim nadanie każdemu elementowi ostateczny kształt (przymierzamy do projektu), a także stępienie krawędzi, które mogą być ostre jak brzytwa.
Myjemy i suszymy gotowe elementy

Kiedy już wszystkie kawałeczki leżą na rysunku ułożone pięknie i pasują do siebie, zgarniamy je do pudełeczka i idziemy umyć. Każdy osobno w ciepłej wodzie z płynem, potem płukamy i suszymy.
Owijamy miedzianą taśmą

Tak przygotowane elementy witrażu owijamy taśmą miedzianą o odpowiedniej szerokości. Owijamy dookoła krawędź, dociskamy plastikowym gładzikiem zakładki po jednej i po drugiej stronie. Tak owinięte elementy układamy ponownie na projekcie.
Lutujemy

Delikatnie smarujemy punkty łącznia elementów topnikiem, następnie smarujemy całą resztę i lutujemy na płasko cały projekt, a następnie nakładamy na luty "uwypuklenia", czyli cynowe wałeczki (tak jak to widać na każdym witrażu w technice Tiffany.
Tak samo z drugiej strony witrażyka.
Patynujemy
Ostatnią czynnością jest patynowanie. Patyna nadaje lutom kolor (miedziany albo czarny) i zabezpiecza je przed oddziaływaniem powietrza. Patynę nakłada się na luty gąbką albo szczoteczką. Potem należy witraż ponownie umyć i wysuszyć.

Gotowy witrażyk uczestnicy warsztatów zabierają na pamiątkę do domu.