Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Jarmark św. Marii Magdaleny

Wielkanoc 2016 WARSZTATY KALIGRAFICZNE 24 marca OD 15:00 DO 17:00

Wielkanoc' 2016 – Warsztaty kaligraficzne

           Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza miłośników pięknego pisania i dawnych ksiąg do „Muzealnego Skryptorium, gdzie odbywają się warsztaty nauki kaligrafii oraz iluminatorstwa. Spotkaniom patronuje Krakowska Szkoła Kaligrafii Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych http://kaligrafia.edu.pl/.

           Na najbliższych zajęciach wykonujemy iluminowaną kartę świąteczną – Wielkanoc' 2016. Na podstawie (skanów) kart średniowiecznych manuskryptów wykonamy kopie lub interpretacje wybranych miniatur. A tematem przewodnim jest „Agnus Dei”. Przy okazji porozmawiamy
o technikach złocenia szlagmetalem i złotem płatkowym, o farbach i kolorach do tworzenia miniatur. W skryptorium korzystamy z pigmentów mineralnych. Inne potrzebne materiały do naszych prac również zapewnia Muzeum.

          Natomiast od kwietnia warsztaty poświęcimy nauce kursywy angielskiej (ang. copperplate). Historia tego pisma rozpoczyna się już w XVI wieku i jest związana z grawerowaniem na miedzianej płytce, stąd nazwa copperplate. Pismo to rozpowszechniło się szczególnie w krajach brytyjskich, zwłaszcza w XIX wieku. Pewną jego odmianą jest nasze pismo szkolne (tzw. kursywa polska). Kursywa angielska to pismo bardzo piękne, delikatne, romantyczne, urocze. Naszym spotkaniom i nauce kaligrafii tego pisma towarzyszyć będą fragmenty poezji Jerzego Żuławskiego (wiersze: Dworek, Stary młyn) wpisujemy się w ten sposób w organizowaną przez Muzeum wystawę poświęconą rodzinie Żuławskich, której uroczyste otwarcie zaplanowane jest na 15 kwietnia br.

           Zajęcia odbywają się w piątki w godzinach od 15.00 – 18.00. W okresie przedświątecznym w Wielki Czwartek 15.00 – 17.00, można również umówić się na inny dogodny dzień i godzinę. Prowadzi: Lidia Marek-Jurkowska. Zapraszamy serdecznie.

           Ze względu na ograniczoną ilość miejsc (do 8 osób) prosimy o wcześniejszy kontakt
i zapisy pod tel. 18 3372 042.