Wystawy czasowe

„Podwórkowe persony” wystawa prac Joanny Raczek

Muzeum Limanowa > Wystawy czasowe > „Podwórkowe persony” wystawa prac Joanny Raczek

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na wernisaż  debiutanckiej wystawy grafik Joanny Raczek pod tytułem „Podwórkowe persony”.
Wystawa ta to cykl dziesięciu grafik z dziedziny grafiki warsztatowej, wklęsłodrukowej.

Tak o swoich pracach pisze Joanna: „Moje zainteresowanie tematem przedstawień plastycznych ptactwa domowego wynika z przekonania o nieskończonym źródle inspiracji zawartych w naturze. Teza ta istniejąca w sztukach plastycznych od zawsze nie jest zbyt odkrywcza, ale stanowiła odświeżającą odmianę od przerysowanej nieco sztuki współczesnej. Zniechęcona do artystycznych wynaturzeń postanowiłam zająć się tematem wręcz banalnym – kurami, kaczkami i gęsiami.

Szybko okazało się, że te znane wszystkim stworzenia są w plastycznym przedstawieniu bardzo fascynujące. Obserwując, a potem powielając ich wizerunki przekonałam się, że ornament piór, linia szyi, kanciastość łap, odcienie upierzenia czy proporcja ciała to moje podwórko działań plastycznych. We współczesnym kryzysie pojęcia piękna, poczułam, że znalazłam swoją prywatną odpowiedź na pytania estetyczne.”

Joanna Raczek, od urodzenia mieszkanka Pisarzowej, absolwentka grafiki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2015 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski z zakresu grafiki warsztatowej (cykl grafik w tradycyjnych technikach wklęsłodrukowych) oraz dyplom projektowy (projekt książki Ewy Stadtmuller „Jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”). W pracy magisterskiej podjęła próbę skatalogowania motywów ikonograficznych ze skrzyń posażnych Lachów Limanowskich.

Zajmuje się grafiką warsztatową, artystyczną grafiką cyfrową oraz ilustracją. Interesuje ją również kaligrafia oraz literatura, zwłaszcza klasyka romansu.  Współpracuje także w projekcie rękodzielniczym „Te Sploty”

tesploty.wordpress.com

facebook.com/te.sploty