Wystawy czasowe

PODHALAŃSKIE PIĘKNO ZAKLĘTE W SZKLE

Muzeum Limanowa > Wystawy czasowe > PODHALAŃSKIE PIĘKNO ZAKLĘTE W SZKLE

wystawa malarstwa na szkle Zofii Majerczyk Owczarek

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza w piątek 10 listopada 2017 roku na otwarcie wystawy prac Zofii Majerczyk Owczarek „Malarstwo na szkle”.

Artystka pochodzi z Zakopanego i wywodzi się ze starych góralskich rodów od pokoleń działających w sferze bogatej góralskiej kultury. Pośród przodków Pani Zofii są takie barwne postacie jak pra –pradziadek Bartuś Obrochta słynny muzykant, który jako pierwszy stworzył kapelę góralską, a jego muzyka sprawiła, że słuchający jej Karol Szymanowski napisał balet „Harnasie”.

Zofia Majerczyk Owczarek stara się na wielu polach kultywować tradycje przodków. Dzięki wpajanym od dzieciństwa wartościom już jako mała dziewczynka występowała w góralskich zespołach regionalnych. Z czasem zaczęła kierować oraz tworzyć zespoły. Od 1973 roku należy do Związku Podhalan, czynnie pracując m. in. w Zarządach: Ogniska Zakopane, Oddziału Tatrzańskiego. Od 1986 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 2014 r. w Zarządzie Oddziału Karpacko Małopolskiego STL pełni funkcje wiceprezesa. Jest członkiem ZG STL w Lublinie (od 2009r.) oraz wiceprezesem ds. doradczych Oddziału STL w Poznaniu. W 2000 r. została powołana do Rady Artystycznej Galerii „Stara Polona” w Zakopanym. Działa również jako wiceprezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” Katownia Podhala. Została odznaczona m. in. w 2003 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010r.).

Od roku 1979 rozpoczęła swoja przygodę z haftem góralskim oraz szyciem strojów regionalnych Podhala – swoje dzieła zaprezentowała na 38 wystawach zbiorowych oraz 25 indywidualnych. Brała udział w wystawie promocyjnej, kiermaszach oraz wielu konkursach.

Jako osoba niezwykle twórcza również 1998 roku zadebiutowała jako poetka w „Świecie poezji ludowej” w Rabie Wyżnej, a od 2000 roku tworzy obrazy malowane na szkle.

Malarstwo na szkle to technika artystyczną związana ze sztuką ludową, która w przeszłości cieszyła się wielką popularnością wśród ludności wiejskiej. Charakteryzowało się płaskim traktowaniem przedstawianych postaci, bogatą ornamentyką roślinną, a zwłaszcza przyciągającymi wzrok czystymi barwami, często zestawionymi ze sobą kontrastowo (najczęściej wykorzystywano czerwień, błękit, biel, zieleń i żółty). Obrazy sprzedawali domokrążcy tzw. obraźnicy, którzy chodząc od wsi do wsi oferowali wizerunki maryjne ze słynnych sanktuariów lub podobizny świętych patronów.

Zofia Majerczyk Owczarek tworząc w tradycyjnej technice ludowej stała się kontynuatorką kilkuwiekowej tradycji artystycznej. W swojej twórczości podejmuje różnorodną tematykę, jednak wyraźnym rysem jej prac jest korzystanie z motywów odwołujących się do wiary, wyznawanych wartości, obyczajów i folkloru ludzi z polskich gór.  Pośród jej obrazów pojawiają się wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej czy św. Zofii, ale również scenki rodzajowe przedstawiające tańce lub zbójników.

Sztuka, która w tak silny sposób jest związana z korzeniami i tradycją w jakiej wychowała się artystka jest okazją do doświadczenia kulturowej łączności przeszłości z teraźniejszością i odkrycia na nowo piękna podhalańskiego świata uwiecznionego pod szklanymi taflami. Pierwsza taka możliwość będzie już 10 listopada o godzinie 17.00 w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej. Serdecznie zapraszamy.