Wystawy czasowe

Muzeum Limanowa > Wystawy czasowe > POSTAĆ, KTÓRA ZMIENIAŁA OBLICZE POLSKIEGO WZORNICTWA– wystawa poświęcona twórczości Karola Kłosowskiego (1882-1971)

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza w piątek 9 lutego 2018 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy prezentującej projekty koronek Karola Kłosowskiego (1882-1971), która ze względu na szeroki zakres działalności twórczej artysty, będzie również obejmować jego dzieła malarskie, pastele, szkice oraz pamiątki z nim związane. Dzięki czemu na ekspozycji zostanie wykreowany obraz człowieka wszechstronnego, który w życiu kierował się potrzebą piękna, we wszystkim – nie tylko w obrazach, ale i w snycersko opracowanych balustradach balkonów, witrynkach szafek ozdobionych wycinankami, czy misternym splocie koronek. Dobór poszczególnych eksponatów, które znajdą się na wystawie będzie również pokierowany historiami oraz zabawnymi anegdotami jakie wiążą się z poszczególnymi pracami, na przykład anegdotą o pewnym wazonie kwiatów namalowanym we włoskim przybytku cór Koryntu lub pochodzeniu modelki, której akt nagrodziła krakowska Akademia Sztuk Pięknych.

Karol Kłosowski urodził się w 1882 r. na Podolu i od dziecka wykazywał niezwykły talent i zamiłowanie artystyczne. Dzięki temu w 1895 r. rozpoczął naukę w c. k. Szkole Fachowej dla Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, którą ukończył po pięciu latach z dyplomem na wydziale ornamentalnym. Następnie kontynuował naukę w Szkole Artystyczno-Przemysłowej na wydziale stolarstwa artystycznego, gdzie pięcioletni okres nauki ukończył w ciągu 2 lat (1901-1903). Przez rok kształcił się na wydziale rzeźby w wiedeńskiej Akademie der Bilden Kunste. Po powrocie do kraju, w latach 1903-1907 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem m. in. Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego oraz Teodora Axentowicza. Po studiach wraz z pierwszą żoną, góralską poetką, Katarzyną Gąsienicą Sobczak osiadł w Zakopanem, przy ul. Kościeliskiej w domu „Sobczakówka”, rozbudowanym potem przez samego artystę w znaną do dziś willę „Cicha”. Po śmierci Katarzyny w 1915 roku, Karol powtórnie się ożenił w 1920 r. z Jadwigą z Marusińskich z Krakowa, z którą miał dwójkę dzieci: Helenę i Bronisława (ojca artysty Zygmunta Kłosowskiego). Karol Kłosowski był współzałożycielem Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, które za cel stawiało sobie wspieranie miejscowych artystów plastyków. Był również związany ze Spółką „Kilim” założona w 1910 r. przez Stanisława Brzozowskiego. W roku 1912 został nauczycielem rysunku ornamentalnego, figuralnego i anatomicznego w Szkole Przemysłu Drzewnego. Jednocześnie rozpoczął pracę w c. k. Krajowej Szkole Koronkarskiej, którą miał przemieniać „z ducha austryacko-niemieckiego na charakter polski, usunąć nadmiar secesji, a projektowane modele koronkarskie oprzeć o elementy swojskie”. W trakcie niemal dwudziestu lat, gdy nauczał rysunku odręcznego i kompozycji opublikował podręcznik projektowania i wykonywania koronek i wycinanek. Osiągnięcia Karola Kłosowskiego na polu projektowania zostały również docenione na szczeblu międzynarodowym. W 1925 r. jego projekty koronek inspirowanych góralską ornamentyką zaprezentowane na Powszechnej Światowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu zdobyły złoty medal. W trakcie swojej działalności artysta brał udział w wielu wystawach w tym zbiorowych organizowanych m. in. w Zakopanem, Poznaniu, Krakowie, Warszawie oraz za granicą w Bratysławie, Budapeszcie oraz Paryżu. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1958r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1966r.) i Zasłużonego Działacza Kultury (1968r.). Zmarł 4 lutego 1971 r. w wieku 89 lat. Został pochowany na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzysku.

Tworzył sięgając po ulubione pastele, ale również węgiel, miękki  ołówek i farby olejne. Był ponadto projektantem mebli drewnianych, wystroju wnętrz oraz kilimów. Tworzył wycinanki oraz projektował koronki, które „w wielostronnej działalności artystycznej (…) wydają się najtrafniejszym jego osiągnięciem, ornament drga żywym, kameralnym ciepłem, jakby fascynowała artystę pajęcza „baśniowa” technika”.

Serdecznie zapraszamy do Dworu Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej, 9 lutego o godz.17.00. na oficjalne otwarcie ekspozycji prac oraz pamiątek Karola Kłosowskiego, człowieka który w czasie swojej długoletniej kariery pracowicie zmieniał oblicze polskiego wzornictwa koronkarskiego. Wystawa będzie prezentowana za salach wystaw czasowych do 9 marca 2018 r.