Oferta edukacyjno-warsztatowa j dla szkół i przedszkoli
LEKCJE MUZEALNE
1. Dotknij pergaminu i gęsiego pióra
Lekcja dla uczniów klas 4-8 i szkoły średniej (45 min.)
i gęsiego pióra. Prowadząca lekcję pokaże kaligraficzne pisanie listu gęsim piórem lub dawną stalówką w obsadce maczaną w atramencie. Opowie o przycinaniu ptasich piór i recepturze na średniowieczny atrament. Uczniowie będą mogli napisać kilka liter gęsim piórem.
2. Niebiańskie Rzemiosło
Lekcja dla uczniów klas 6-8 i szkoły średniej (45 min.)
3. O palecie średniowiecznego malarza ksiąg
Lekcja dla uczniów klas 5-8 i szkoły średniej (45 min.)
4. Dworskie apteczki
Lekcja dla uczniów klas 6-8 i szkoły średniej (45 min.)
Lekcja z prezentacją multimedialną opowiadająca o jednym z aspektów życia codziennego w dworku szlacheckim czyli o apteczkach dworskich. Odpowiemy na pytania: jak powstawały i wyglądały? Gdzie były umieszczane? Jak pachniały? Co zawierały? Kim były „Panny apteczne”? Skąd czerpane były przepisy na domowe lekarstwa? Przedstawione będą ciekawostki na ten temat i staropolskie nazwy aptecznych produktów. Częścią lekcji będzie zwiedzanie wystawy stałej w muzeum pt.„ Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu”.
5. O starodrukach i ich oprawach
Lekcja dla uczniów klas 7-8 i szkoły średniej (45 min.)
6. Historia dawnych zawodów na terenie limanowszczyzny - Wiecznie żywe rzemiosło
7. Historia malarstwa na szkle - Malarstwo w cyklu odwróconym
Lekcja dla kl. 6-8 i szkoły średniej (45 min.)
o tematyce obyczajowej porozmawiamy o tym, jak zmieniało się malarstwo na szkle od początku aż do naszych czasów.
z zabytkiem, rozwiązywanie ćwiczeń.
8. Historia przemysłu naftowego „Przełom naftowy od aptekarza do przedsiębiorcy” - w oparciu o postać Ignacego Łukasiewicza z nawiązaniem do limanowskiej apteki i rafinerii.
Lekcja dla uczniów kl.7-8 i szkoły średniej (45 min.)
a związane były z naszą małą ojczyzną. Metody pracy: dyskusja, zapoznanie z zabytkiem.
9. Historia w obiektywie zamknięta „Fotografia wiecznie żywa”
Lekcja dla uczniów kl.6-8 i szkoły średniej (45 min.)
o wydarzeniach historycznych za pomocą fotografii. Zajęcia mają także przedstawić ewolucje w obszarze zakładów fotograficznych oraz technik fotografowania na przełomie dziejów. Metody pracy: dyskusja, zapoznanie z zabytkiem.
10. Od glinianej tabliczki do e-booka – historia książki w pigułce
Lekcja dla uczniów kl. 6-8, szkoła średnia (45 min.)
i prezentację multimedialną a także prezentując eksponaty związane z treścią zajęć, będące w zasobach muzeum.
11. Znani pisarze związani z Ziemią Limanowską
Lekcja dla uczniów kl. 7-8 i szkoły średniej (60 min.)
12. Historia Limanowej na fotografii
Lekcja dla uczniów kl. 6-8 i szkoły średniej (45 min.)
13. Znani malarze związani z Ziemią Limanowską lekcja dla uczniów kl. 7-8 i szkoły średniej (45 min.)
14. Mieszkańcy Powiatu Limanowskiego w ujęciu etnograficznym wg zapisków Walentego Gawrona
Koszt:
Wybrane tematy lekcji można połączyć z warsztatami o podobnej tematyce ceny ustalane indywidualnie.
WARSZTATY
JESIENNA BIBLIOTEKA
1. Baśniowe muzeum
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych.
Celem warsztatów jest przedstawienie legend i baśni związanych z Limanową i limanowszczyzną. Zajęcia będą podzielone za dwie części. W pierwszej prowadząca opowie wybrane legendy, uzupełniając prezentacją Power Point. Najważniejszym tekstem będzie baśń związana z muzeum pt. „Porwanie księgi i niezwykła wyprawa błędnego ognika”. Jej treść związana jest z wystawami, które aktualnie są prezentowane w muzeum. Tekst będzie punktem wyjścia
do zwiedzania muzeum w drugiej części zajęć. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie będą mieli za zadanie zilustrować wybraną legendę poznaną w muzeum. Wykonaną pracę uczniowie zabiorą do domu. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok.90 min; koszt 15 zł/os.
Warsztaty dla uczniów kl. 6-8 szkoły podstawowej
Celem warsztatów jest zaznajomienie uczestników w pojęciem prywatnej biblioteki oraz uświadomienie, że każdy mając w domu książki ma własną bibliotekę. Warsztaty będą podzielone na dwie części. W pierwszej zostanie przedstawione pojęcie biblioteki prywatnej. Następnie pokazana uczestnikom kolekcja książek - biblioteczka, którą rodziny związane
z Limanową zostawiły jako eksponaty w muzeum. Są one przechowywane w pięknej drewnianej, zabytkowej szafie przekazanej z Dworu w Świdniku. W trakcie warsztatów prezentowane będą książki będące w zbiorach muzeum, których właściciele mieli zaprojektowane ekslibrisy. Zostanie wyjaśnione pojęcie ekslibrisu. W drugiej części uczniowie będą mieli zaprojektować własny znak dla swojej domowej biblioteczki. Inspiracją do tego będą przedstawione wcześniej książki z takimi znakami. Wykonaną pracę uczniowie zabiorą na pamiątkę
Czas trwania ok 90 min.; koszt 15 zł/os.
3. Historia ilustracji w książkach dla dzieci
Warsztaty dla uczniów kl. 1-5
Celem warsztatów jest zapoznanie uczniów z historią ilustracji w książkach dla dzieci szczególnie książkach polskich autorów w XX w. W czasie warsztatów zostanie przedstawiony temat roli ilustracji w książkach i przedstawione sylwetki najpopularniejszych autorów polskich w formie prezentacji Power Point. W drugiej części warsztatów uczniowie będą mieli zilustrować fragment ulubionej lektury, książki. Wykonaną pracę dzieci zabiorą do domu. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min. ; koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
4. Książka niejedno ma imię…historia książki od starożytności do współczesności
Warsztaty dla uczniów kl.4-8 szkoły podstawowej.
Celem warsztatów jest przedstawienie uczniom historii książki w sposób dostępny i ciekawy. Omówiona zostanie historia książki począwszy od kamiennej tabliczki, aż do e-booka. Prezentacja Power Point uzupełniona będzie
o wystawkę najstarszych książek będących w zasobach naszego muzeum. W drugiej części warsztatów uczniowie będą projektować zakładkę do książki, w której na pamiątkę zajęć będzie umieszczona pieczątka muzeum. Wykonane zakładki dzieci zabiorą do domu. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
JESIENNE SPOTKANIE Z KALIGRAFIĄ
5. Warsztaty kaligrafii pisma renesansowego
Warsztaty dla uczniów klas 5-8
Warsztaty kaligrafii pisma renesansowego według wzornika inspirowanego limanowskim rękopisem królewskim z 1565 roku. Uczestnicy otrzymują kartę wzornika kaligraficznego, liniaturę i narzędzia, instrukcję jak należy trzymać obsadkę
i stalówkę i jak jej używać w trakcie pisania, następnie poznając dukt każdej litery spróbują swoich sił w kaligrafii. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 20 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis
6. Warsztaty kaligrafii fraktury
Warsztaty dla uczniów kl.7-8
Fraktura (łac. fraktus=złamany), późnogotyckie pismo popularne do II-giej wojny światowej
w krajach niemieckojęzycznych. Uczestnicy warsztatów będą pracować szerokim narzędziem pisarskim (gęsie pióro lub stalówka kaligraficzna) wg przygotowanych przez prowadzącą wzorników kaligraficznych. Warsztaty z użyciem stalówki kaligraficznej i atramentu. Potrzebne materiały zostaną zapewnione.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 20 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
JESIENNA SZTUKA ZE SZKŁEM
7. Jesienny witraż
Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej.
Wszystkim miłośnikom rzemiosła oferujemy wersję standardową naszych warsztatów, podczas której uczestnicy wykonują obiekt złożony z kilku elementów. Pokazujemy, jak krok po kroku stworzyć własny witrażyk: od doboru kolorów, przez cięcie i szlifowanie szkła, po oprawianie oraz lutowanie. Intensywne dwie godziny pracy z oryginalnym szkłem witrażowym pod okiem doświadczonego artysty to przeżycie, którego nie da się zapomnieć. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 120 min. ;koszt: 20 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
8. Jesienne pejzaże- malowanie na szkle
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych.
Technika malowania obrazów na szkle polega na nanoszenie na wewnętrzną powierzchnie szyby farby, stosując odwrócony cykl malowania. Malarstwo na szkle ma w Polsce długą tradycję i stanowi ewenement na skalę światową. W XIX w. malarstwo ludowe, w tym malarstwo na szkle nie było postrzegane w kategorii piękna. Dopiero po 1946 r. technika ta przeżyła swój renesans. Tematem obrazów były postaci świętych, sceny rodzajowe z życia wsi, ilustracje legend i zwyczajów a także abstrakcje. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania 90 min.; koszt: 20 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
JESIENNE PRZYGODA Z ETNOGRAFIĄ
9. Warsztaty własnoręcznie tworzenie krosna tkackiego
Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej.
Nawiązując do rzemiosł ludowych wprowadzamy w swojej ofercie warsztaty z rzemiosła ludowego. Dzieci podczas zajęć będą wykonywać krosno, a następnie na nim tkać prosty wzór z włóczki. Wykonane prace uczniowie zabierają jako pamiątka z warsztatów. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
10. Warsztaty jesienne przetwory
Warsztaty dla uczniów kl. 1-6 szkoły podstawowej.
Warsztaty mają na celu zaprezentowanie dzieciom różnych form gromadzenia i przechowywania żywności. Dziś kapustę kiszoną, ogórki kupuje się w sklepie, dawniej trzeba było samemu przygotować żywność na zimę. Owoce najlepiej się przechowuje w formie suszonej, co zaprezentujemy uczestnikom warsztatów. Lżejsze prace zazwyczaj wykonywały dzieci, zapytacie jakie? Drylowanie owoców, tłuczenie orzechów, łuskanie roślin strączkowych. Podczas zajęć dzieci w formie doświadczenia poznają tą historię. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis
11. Warsztaty cuda z jarzębiny
Warsztaty przeznaczone dla dzieci las 0-3 lub 4-6.
Na zajęciach uczniowie dowiedzą się jakie znaczenia dla dawnej kuchni, domowego leczenia oraz sztuki ludowej miała jarzębina. W trakcie zajęć uczniowie będą wykonywać ozdoby z jarzębiny oraz warzyć jarzębinową konfiturę. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
12. Warsztaty „ A kapusta głowa pusta …. Czyli rzecz o kapuście”
Warsztaty dla uczniów klas 1-3.
Zajęcia będą dotyczyć kapusty i wszystkiego tego, co można z niej zrobić. Na początku warsztatów porozmawiamy
o tym co to jest kapusta, dlaczego warto ją jeść i uprawiać, o tym co dawniej z niej robiono. Dzieci zobaczę i będą czynnie brały udział w przygotowaniu i kiszeniu kapusty. Będziemy rozmawiać jakie potrawy dziś robimy z kapusty. Będziemy tworzyć prace plastyczne z kapusty. W trakcie zajęć będziemy też nawiązywać do dziecięcej literatury poświęconej kapuście. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis
13. Warsztaty „Jak dawniej bawiły się dzieci?”
Warsztaty przeznaczone dla dzieci z klas 1-3.
Zajęcia wprowadzają dzieci w świat zabaw i zabawek znanych naszym prapradziadkom na Ziemi Limanowskiej.
Na starych fotografiach i zabawkach ze zbiorów muzeum prezentujemy jak i czym dawniej bawili się najmłodsi. Dzieci własnoręcznie wykonają zaproponowane zabawki: lalki motanki ze sznurówki lub szmatek, a także kasztaniaki – postacie czy zwierzątka z kasztanów. Następnie będzie czas na wspólną zabawę wg pomysłów naszych przodków,
o których wcześniej była mowa. Poza możliwością nabycia wiedzy zajęcia będą także okazja do integracji dzieci.Wykonaną zabawkę dziecko zabiera jako pamiątkę z warsztatów. Potrzebne materiały zostaną zapewnione
w ramach zajęć. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania: 90 min.; koszt: 20 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis
14. Jesienna zabawa z sianem
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych.
Wspaniała zabawa jak i miły powrót do natury zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. To właśnie te warsztaty mogą zafundować uczestnikowi naukę poprzez zabawę, gdyż rozwijają one i odkrywają w uczestnikach zdolności manualne, plastyczne oraz pobudzają fantazje i wyobraźnię. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min.; koszt: 20 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
15. Warsztaty „Warzywa – nie tylko do jedzenia ”
Warsztaty przeznaczone dla dzieci z klas 1-3. Dzieci zapoznają się z tym jakie warzywa uprawiano na wsiach Ziemi Limanowskiej. Na czym polegała praca przy ich zrywaniu i obróbce, w czym pomagały dzieci. Następnie uczestnicy tworzą instrumenty z jesiennych warzyw i uczą siębna nich grać. W kolejnej części zajęć dzieci zapoznają się
z dawnymi postaciami z wierzeń ludowych i starają się wykonać ich kukiełki z warzyw według własnego pomysłu. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania: 90-120 min.
Istnieje możliwość zorganizowania krótszych zajęć (do wyboru warzywna orkiestra lub jesienne stworki),które przeprowadzimy w 45-60 min. Koszt: 20 zł +zwiedzanie muzeum (cena za krótsze zajęcia 15 zł/os)
JESIENNE SPOTKANIE Z OZOBOTEM
16. Warsztaty sztuka kodowania i programowania.
Warsztaty dla uczniów kl.1-5
Ozobot Bit jest jednym z ulubionych robotów małych dzieci. Zabawa nim to przyjemna nauka kodowania
i programowania na poziomie klas szkoły podstawowej. Kodowanie oraz programowanie rozwijają logiczne i krytyczne myślenie, kreatywność oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Zapraszamy na zajęcia w celu poznania możliwości robota Ozobot Bit oraz wykorzystania go na zajęciach edukacyjnych w klasach szkoły podstawowej.
Czas trwania ok: 90 min.; Koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
JESIENNE SPOTKANIE Z PIECZĘCIĄ
17. Warsztaty stempel jako pierwowzór pieczęci .
Warsztaty dla uczniów kl. 1-3
Stemple z plasteliny zaprojektowane i wykonane samodzielnie przez dzieci, to doskonały pomysł na twórczą zabawę i wprowadzanie w tematykę grafiki. Zabawa rozwija zdolności manualne, uczy dzieci projektowania, planowania i niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok: 90 min; Koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis.
18. JESIEŃ EKO
Warsztaty „Ekoplastyka … czyli nie wyrzucaj, wykorzystaj”
Warsztaty dla kl. 1-3 lub kl.4-6
Na zajęciach dzieci zapoznają się z problemem zaśmiecania świata i jego negatywnym wpływem na otaczającą przyrodę,o zasadach recyklingu. Następnie dowiedzą się jak można wykorzystać odpady do tworzenia ozdób lub ciekawej formy zabawy. Dzieci będą wykonywać prace plastyczne związane z tematyką jesienią. Potrzebne materiały zostaną zapewnione w ramach zajęć.
Czas trwania ok.90 min; Koszt: 15 zł/os + zwiedzanie muzeum gratis
JESIENNE GRY TERENOWE
1. Gra terenowa z biwakiem „Śladami bitwy limanowskiej”
Gra jest przygotowana w 3 przedziałach wiekowych dla uczniów: kl. 0-3, 4-6, 7-8. Uczestnicy spotykają się w muzeum zwiedzają wystawę interaktywną poświęconą Bitwie limanowskiej, a następnie dzielą się na drużyny, z których każda otrzymuje kartę do gry, na której drużyna otrzymuje punkty. Uczestnicy pokonują trasę do Cmentarza Wojskowego
na Jabłońcu ( krótsza trasa), do Cmentarza Wojskowego na Golcowie (dłuższa trasa) połączoną z wykonywaniem różnych ciekawych zadań. Na zakończenie będzie ognisko połączone ze śpiewaniem pieśni patriotycznych.
Koszt: trasa krótsza: 3-4 h 15 zł/os. / trasa dłuższa 6-8 h - 30 zł/os + wcześniejsze zwiedzanie muzeum gratis
2. Gra terenowa z biwakiem „Kościelisko i karczmisko …. legendarne początki miasta Limanowa”
Gra jest przygotowana w 3 przedziałach wiekowych: kl. 0-3, kl.4-6, kl.7-8. Czas trwania: 6 h dla młodszych, 5 h dla starszych. Gra zaczyna się w muzeum, gdzie uczestnicy zapoznają się wystawą o początkach miasta Limanowa, herbem, repliką aktu lokacyjnego. Następnie udajemy się na teren Miejskiej Góry i Łysej Góry, gdzie szukamy legendarnych miejsc. Po drodze uczestnicy wykonują zadania i dobrze się bawią. W trakcie gry jest przewidziane ognisko.
Koszt: 20 zł/os + wcześniejsze zwiedzanie muzeum gratis
3. Gra terenowa z biwakiem „Na dawnym szlaku handlowym …. Kupcy i zbójnicy”
Gra terenowa przewidziane w 3 przedziałach wiekowych: kl. 1-3, 4-6, 7-8. Czas trwania ok. 3 h. Uczestnicy spotykają się w muzeum. Oglądają film o dawnych szlakach handlowych związanych z miastem Limanowa, zapoznają się
z historią zbójnictwa. Następnie rozgrywają pomiędzy sobą grę połączoną z zadaniami i zabawą na terenie Parku Miejskiego. Gra zakończona jest ogniskiem.
Koszt: 15zł/os + wcześniejsze zwiedzanie muzeum gratis