Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Aktualne wydarzenia

Wakacje z witrażem - warsztaty z tworzenia szklanych witraży Bezpłatne zajęcia dla dzieci

Zajęcia odbywają się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej (Park Miejski). Warsztaty są prowadzone przez pracowników muzeum, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu witraży oraz pracy także z najmłodszymi. Muzeum dysponuje odpowiednim sprzętem, materiałami oraz zabezpieczeniami do przeprowadzenia zajęć.

Czas trwania jednego spotkania to ok.  2,5 -3 godziny. W trakcie zajęć kursant tworzy jeden witraż, który staje się jego własnością. Każde spotkanie uczy innej formy witrażowej ozdoby.
Plan warsztatów:
• zapoznanie się z historią i metodą tworzenia witraży,
• zapoznanie się z narzędziami (nóż do szkła, łamacz, szlifierka, lutownica)
• przystąpienie do zajęć praktycznych
• zajęcia praktyczne
• ukończenie witrażu

Zajęcia na zamówienie dla grup zorganizowanych:
Dla zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania warsztatów tworzenia szklanych witraży w ciągu 1 lub 2 spotkań w dogodnym terminie. Plan warsztatów jest podobny jak w warsztatach cyklicznych, z możliwością połączenia zajęć w ciągu jednego spotkania.

Krótka historia witraża …
Od starożytności rozwijało się rzemiosło szklarskie. Zdobienie okien kolorowymi szkłami dotarło do nas z krajów arabskich w średniowieczu. Pojawiła się także profesja szklarzy – witrażystów. Początkowo trudnili się tym mnisi, a potem świeccy rzemieślnicy. Znanymi witrażystami byli m.in. Albrecht Dürer, Hans Holbein, Louis Comfort Tiffany, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański. Technika wykonywania witraży związana była ze zdobieniem kościołów i kaplic. Tajemniczy blask różnobarwnych szkieł podkreślał ich podniosłość. Witrażami zdobiono także herby szlacheckie, godła cechów rzemieślniczych. Wytwarzanie witraży przez setki lat było wielkim kunsztem artystycznym. Jednak z czasem był zastępowany przez prostszą technikę malowania na szkle. Pod koniec XIX i w XX wieku nastąpił renesans tej sztuki z zastosowaniem nowoczesnej estetyki.

Jak stworzyć samodzielnie witraż?
Po wyborze i narysowaniu wzoru na kartce, nanosimy go na szkło odrysowując brzegi markerem. Następnie przystępujemy do łamania szkła, aby uzyskać pojedyncze elementy. Części witrażu szlifujemy żeby uzyskać docelowy kształt. Następnie czyścimy szkło z ewentualnych resztek markera, suszymy i obklejamy brzegi taśmą miedzianą. Tak przygotowane kawałki szkła smarujemy płynem do lutowania i lutujemy. Ostatnią czynnością jest umycie gotowego witrażu wodą.

Cel zajęć:
W trakcie zajęć uczestnicy uczą się przygotować własnoręcznie witrażyk, który stanowi ciekawą formę ozdoby lub może być ciekawym i unikalnym prezentem dla bliskiej osoby. Poziom tworzonych witraży jest dostosowany do wieku uczestników. Uczestnicy rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne i uczą się cierpliwości.