„Chciejmy Polski, a będzie!” – Minister Józef Beck

Muzeum Limanowa > Wystawy stałe > „Chciejmy Polski, a będzie!” – Minister Józef Beck

Wystawa „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck” stworzona przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, przy współpracy z Miastem Limanowa, Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, omawia postać Józefa Becka – ostatniego ministra spraw zagranicznych II RP – przez pryzmat jego domu rodzinnego (który w latach 1899-1918 znajdował się w Limanowej) oraz sylwetki ojca przyszłego ministra Józefa Alojzego Becka. Znajdujący się na ekspozycji i udostępniony zwiedzającym sprzęt multimedialny zawiera liczne materiały źródłowe (m.in. dokumenty, fotografie, pisma, pamiętniki), pozyskane z różnych instytucji krajowych i zagranicznych (m.in. Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, czy Muzeum Historii Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), a także animowany film dokumentalny. Druga część wystawy zostały zaaranżowana jako limanowski gabinet Józefa Alojzego Becka, w którym zasiada postać Józefa Becka (wiernie odtworzona) z okresu służby w Legionach Polskich.