Jarmark św. Marii Magdaleny
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza dorosłych oraz dzieci od 6 roku życia w okresie FERII ZIMOWYCH na bezpłatne warsztaty tworzenia szklanych witraży pt : "„Szklane śnieżynki” – warsztaty szklanych ozdób"
Spotkania organizowane są we wtorki o godz. 10.00-12.00 w terminach 19 i 26 stycznia 2016.
Zapisy w muzeum, tel. 18 3372042.
Grupa może liczyć do 10 osób.
Pracownicy Muzeum posługują się Techniką witrażową zwaną TIFFANY
Jest to najpopularniejsza obecnie technika tworzenia witraży. Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy Louisa Comforta Tiffany'ego.
W technice tej używa się taśmy miedzianej, którą owija się każdy element szklany. Linie łączenia szkła są wtedy znacznie subtelniejsze, pozwala to na tworzenie bardzo finezyjnych kształtów.
Krok po kroku " Jak to jest zrobione?"
Tworzymy Projekt
Czyli rysunek, przy którym trzeba uwzględnić, że każdy z narysowanych elementów trzeba będzie wyciąć ze szkła. Rysunek należy porozcinać na części.
Wycinamy szkło
Ustalamy kolory i rodzaje szkła, które użyjemy do realizacji projektu. Następnie, zgodnie z tymi ustaleniami, odrysowujemy papierowe elementy na odpowiednich taflach szkła i wycinamy je przy użyciu noża witrażowego, odłamywaczy i szczypiec.
Szlifujemy
Każdy element musimy oszlifować szlifierką do szkła. Szlifowanie ma na celu dwie rzeczy. Przede wszystkim nadanie każdemu elementowi ostateczny kształt (przymierzamy do projektu), a także stępienie krawędzi, które mogą być ostre jak brzytwa.
Myjemy i suszymy gotowe elementy
Kiedy już wszystkie kawałeczki leżą na rysunku ułożone pięknie i pasują do siebie, zgarniamy je do pudełeczka i idziemy umyć. Każdy osobno w ciepłej wodzie z płynem, potem płukamy i suszymy.
Owijamy miedzianą taśmą
Tak przygotowane elementy witrażu owijamy taśmą miedzianą o odpowiedniej szerokości. Owijamy dookoła krawędź, dociskamy plastikowym gładzikiem zakładki po jednej i po drugiej stronie. Tak owinięte elementy układamy ponownie na projekcie.
Lutujemy
Delikatnie smarujemy punkty łącznia elementów topnikiem, następnie smarujemy całą resztę i lutujemy na płasko cały projekt, a następnie nakładamy na luty "uwypuklenia", czyli cynowe wałeczki (tak jak to widać na każdym witrażu w technice Tiffany.
Tak samo z drugiej strony witrażyka.
Patynujemy
Ostatnią czynnością jest patynowanie. Patyna nadaje lutom kolor (miedziany albo czarny) i zabezpiecza je przed oddziaływaniem powietrza. Patynę nakłada się na luty gąbką albo szczoteczką. Potem należy witraż ponownie umyć i wysuszyć.
Gotowy witrażyk uczestnicy warsztatów zabierają na pamiątkę do domu.